Jakie polskie powieści warto sfilmować? Który rodzimy pisarz powinien doczekać się ekranizacji swojego dzieła? Dobra literatura, która jednak nie trafiła jeszcze do kin – oto główny temat sekcji literackiej tegorocznych Dwóch Brzegów.
Od dawna mówi się, że polskie kino cierpi na niedostatek wartościowych scenariuszy, więc w tym roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, sprawdzimy jakie książki mogłyby stanowić inspirację dla filmowców. W ramach festiwalu odbędzie się cykl spotkań z udziałem ważnych autorów, nominowanych i laureatów nagród literackich, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji.
Goścmi 9. edycji Dwóch Brzegów będą: Justyna Bargielska („Obsoletki”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”), Andrzej Muszyński („Południe”), Janusz Rudnicki („Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”).
Z czołowymi polskimi literatami będzie można porozmawiać o tym, jak mogłyby wyglądać filmy na podstawie ich twórczości, a podyskutować o niej samej. Każdy z zaproszonych autorów w swoich powieściach i opowiadaniach proponuje własne aktualne obrazy polskiego społeczeństwa. Za temat spajający problematykę wszystkich spotkań można uznać więc frazę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to polska właśnie”.
Spotkania autorskie z cyklu „Niesfilmowani” to nie tylko promocja pisarzy i pisarek, ale również promocja literatury jako źródła inspiracji współczesnego kina polskiego oraz jako twórczego zwierciadła rzeczywistości. To także skierowanie ku niej uwagi polskiego świata filmowego, borykającego się z niedoborem ciekawych scenariuszy. Powyższym celom, poza spotkaniami autorskimi, służyć będzie realizacja warsztatów scenariuszowych, których przedmiotem będzie adaptacja tekstów literackich oraz otwarte dla publiczności masterclass.
Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!