Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.06.2015 A A A
„Niesfilmowani” – czekając na ekranizację
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Jakie polskie powieści warto sfilmować? Który rodzimy pisarz powinien doczekać się ekranizacji swojego dzieła? Dobra literatura, która jednak nie trafiła jeszcze do kin – oto główny temat sekcji literackiej tegorocznych Dwóch Brzegów.


Od dawna mówi się, że polskie kino cierpi na niedostatek wartościowych scenariuszy, więc w tym roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, sprawdzimy jakie książki mogłyby stanowić inspirację dla filmowców. W ramach festiwalu odbędzie się cykl spotkań z udziałem ważnych autorów, nominowanych i laureatów nagród literackich, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem adaptacji.

 

Goścmi 9. edycji Dwóch Brzegów będą: Justyna Bargielska („Obsoletki”), Hubert Klimko-Dobrzaniecki („Pornogarmażerka”), Artur Daniel Liskowacki („Eine kleine”), Andrzej Muszyński („Południe”), Janusz Rudnicki („Śmierć czeskiego psa”) i Mariusz Sieniewicz („Żydówek nie obsługujemy”).

 

Z czołowymi polskimi literatami będzie można porozmawiać o tym, jak mogłyby wyglądać filmy na podstawie ich twórczości, a podyskutować o niej samej. Każdy z zaproszonych autorów w swoich powieściach i opowiadaniach proponuje własne aktualne obrazy polskiego społeczeństwa. Za temat spajający problematykę wszystkich spotkań można uznać więc frazę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego: „A to polska właśnie”.

 

Spotkania autorskie z cyklu „Niesfilmowani” to nie tylko promocja pisarzy i pisarek, ale również promocja literatury jako źródła inspiracji współczesnego kina polskiego oraz jako twórczego zwierciadła rzeczywistości. To także skierowanie ku niej uwagi polskiego świata filmowego, borykającego się z niedoborem ciekawych scenariuszy. Powyższym celom, poza spotkaniami autorskimi, służyć będzie realizacja warsztatów scenariuszowych, których przedmiotem będzie adaptacja tekstów literackich oraz otwarte dla publiczności masterclass.

 

Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...