Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.06.2015 A A A
Film Ludzie duchy nagrodzony na festiwalu w Monte Carlo
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ludzie duchy w reżyserii Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza zdobył główną nagrodę w kategorii film dokumentalny na 55. Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo. Redaktor naczelna magazynu National Geographic Polska odebrała statuetkę Złotej Nimfy podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 czerwca.


To niesamowite być tu i odbierać tę nagrodę, przede wszystkim dlatego, że dzięki temu mam możliwość podjąć niezwykle ważny dla mnie temat w imieniu głównej bohaterki Ludzi duchów 17-letniej Kabuli i albinosów z Tanzanii oraz Afryki Wschodniej. Trudno w to uwierzyć, ale tam w XXI wieku ludzie polują na ludzi. Albinosi żyją w strachu przed śmiercią każdego dnia. Są brutalnie atakowani, odrąbuje się im ręce i nogi, i sprzedaje je na czarnym rynku za ogromne pieniądze. A zabijani są tylko dlatego, że ktoś wierzy, że eliksiry i amulety przygotowywane z części ich ciał przynoszą dobrobyt i szczęście. Odkąd usłyszałam o tym problemie i zobaczyłam go na własne oczy postanowiłam, że muszę go nagłośnić, co właśnie czynię. Dzisiaj jest jeden z tych dni, kiedy czuję, że moja praca naprawdę ma znaczenie i małymi krokami może wpływać na losy ludzi… – powiedziała Martyna Wojciechowska ze sceny.

 

Film Ludzie duchy poświęcony jest tanzańskim albinosom. Większości osób Tanzania kojarzy się z Kilimandżaro, Parkiem Narodowym Serengeti i plażami na Zanzibarze. Ale w tym rozwiniętym turystycznie kraju ludzie wciąż polują na ludzi. Chorzy na bielactwo od chwili narodzin żyją tu w zagrożeniu śmiercią lub kalectwem. Ściga się ich jak zwierzynę łowną, by zabić lub odciąć kończyny, które są na czarnym rynku warte więcej, niż kość słoniowa. Tanzańczycy wierzą bowiem, że wytworzone z nich magiczne eliksiry zapewnią bogactwo, szczęście i zdrowie. Na chorych na bielactwo mówią zeru-zeru, czyli ludzie duchy. Są przekonani, że albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają.

 

Sytuacja albinosów w Tanzanii była tematem przewodnim majowego numeru National Geographic Polska, w którym ukazał się artykuł autorstwa Martyny Wojciechowskiej z obszerną analizą problemu oraz fotoreportażem autorstwa Marka Arcimowicza. Na okładce wydania znalazła się 17-letnia albinoska Kabula, która jest symbolem tego, jak wygląda życie chorych na bielactwo w Tanzanii i innych krajach wschodniej Afryki. Pięć lat temu napastnicy wtargnęli do domu dziewczyny i odcięli jej rękę maczetą. Kabula trafiła do zamkniętego ośrodka Buhangija, gdzie mieszka ponad 300 dzieci chorych na albinizm. Izolacja i trzymanie ich za wysokim murem i drutem kolczastym to obecnie jedyny sposób rządu Tanzanii na zapewnienie albinosom bezpieczeństwa.

 

Martyna Wojciechowska po raz pierwszy z tematem ludzi duchów zetknęła się w lipcu 2014 r. podczas realizowania swojego cyklu dokumentalnego Kobieta na krańcu świata (produkcja TVN).  Bohaterką jednego z ponad 60 odcinków serii była właśnie Kabula. Zapadła decyzja, by na jego podstawie zrealizować dłuższą formę wyczerpującą temat – 45-minutowy film Ludzie duchy.

 

Historia Kabuli bardzo poruszyła Polaków. W zorganizowanej przez Martynę Wojciechowską i Fundację „Między Niebem a Ziemią” akcji zebrano 100 tys. zł na spełnienie jej największego marzenia – Kabula chce zostać prawnikiem, by bronić słabszych i chorych.

 

Film Ludzie duchy zdobył pierwsze miejsce w kategorii Current Affairs Documentary (film dokumentalny o problemach bieżących), pokonując konkurentów z całego świata. Pozostali nominowani to: Broken Dreams: The Boeing 787 (Katar), Do Not Touch Me (Belgia), Naked on the Net (Szwecja), Super Exam Factory: a Living Hell (Hong Kong). To pierwszy taki sukces naszego kraju na tym festiwalu od 20 lat – ostatnią nagrodę dla Polski przyznano w 1995 roku.

 

Międzynarodowy Festiwal Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo powstał w 1961 roku w Monako, by wspierać nowe formy sztuki i łączyć różnorodne kultury. Projekt szybko wzbudził światowe zainteresowanie. Obecnie jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie telewizji. Festiwal zwieńcza gala wręczenia statuetek Złotych Nimf, która corocznie przyciąga znanych i utalentowanych twórców programów telewizyjnych oraz aktorów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...