Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.06.2015 A A A
Kolejna, niezwykła metamorfoza gwiazdy „Bogów”!
INFORMACJA PRASOWA
fot. Grzegorz Hartfiel / MATERIAŁ PRASOWY

W 2016 roku do kin trafi „Maria Curie” – wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki – Marii Skłodowskiej-Curie. W obsadzie, obok grającej tytułową rolę Karoliny Gruszki, zobaczymy laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, Piotra Głowackiego. Aktor, któremu wybitna kreacja w „Bogach” Łukasza Palkowskiego przyniosła Polską Nagrodę Filmową – Orła, wcieli się w Noblistę, geniusza fizyki i twórcę teorii względności – Alberta Einsteina! Jak prezentuje się w roli i kostiumie jednego z najwybitniejszych umysłów w dziejach ludzkości pokazują nowe zdjęcia z planu „Maria Curie”.


„Maria Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. Zaś w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. „Maria Curie” to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

 

Producentem filmu jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, między innymi polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

„Maria Curie” to pierwszy tak intymny portret tej niezwykłej kobiety. Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki. – Mikołaj Pokromski, producent filmu.

 

Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości; Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania. – Marie Noëlle, reżyserka.

 

Reżyseria: Marie Noëlle („Ludwik Szalony”, „Żona anarchisty”, „Trudna miłość”, „Obsession”)

Scenariusz: Marie Noëlle, Andrea Stoll

Zdjęcia: Michał Englert („body/ciało”, „Pani z przedszkola”, „Nieulotne”)

Produkcja: Marie Noëlle, Mikołaj Pokromski, Ralf Ziemmermann („Zimowy ojciec”)

Koprodukcja: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy), Sepia Prodiction (Francja)

Obsada:

Karolina Gruszka („Pani z przedszkola”, „Żywie Biełaruś!”, „Inland Empire”),

Daniel Olbrychski („Salt”, „Sęp”),

Izabela Kuna („Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Biegnij, chłopcze, biegnij”),

Piotr Głowacki („Listy do M. 2”, „Bogowie”, „Disco Polo”),

André Wilms („Człowiek z Hawru”),

Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”),

Sabin Tambrea („Ludwig Szalony”),

Samuel Finzi („Flemming”)

Produkcja: Polska/Niemcy/Francja/Belgia 2015

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...