Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.07.2015 A A A
Margarethe von Trotta i premiera jej najnowszego filmu na Dwóch Brzegach
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Margarethe von Trotta pojawi się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Słynna niemiecka reżyserka, bohaterka tegorocznej retrospektywy zagranicznej, osobiście zaprosi na premierowy  pokaz jej najnowszego filmu pt. „Die Abhandene Welt”.


Jedna z czołowych reżyserek XX wieku i najważniejsza feministka w świecie kina – tak Margarethe von Trottę określają znawcy kina. Porównywana z Ingmarem Bergmanem niemiecka reżyserka artystyczną duszę odziedziczyła po ojcu, malarzu Alfredzie Roloffie. Jej talent pomógł kształtować również związek z Volkerem Schlöndorffem, z którym stworzyła znakomity duet reżyserski, kręcąc w 1975 roku „Utraconą część Katarzyny Blum”.

Von Trotta na Dwa Brzegi przyjedzie ze swoim najnowszym filmem, niepokazywanym dotąd w Polsce „Die Abhandene Welt”. To historia rozpoczynająca się od fotografii Cateriny Fabiani, słynnej śpiewaczki operowej występujacej na deskach Metropolita Opera w Nowym Jorku. Pewnego dnia fotografię w Internecie odnajduje samotnie wychowujący córkę mężczyzna i rozpoznaje w niej swoją niedawno zmarłą żonę. Kim jest Caterina? Siostrą bliźniaczką? Nowym wcieleniem matki Sophie? Doppelgängerem?

„To film zrobiony z poszanowaniem dla inteligencji widza i bohaterów, dorosłe kino o dorosłych ludziach próbujących po dorosłemu rozwiązać swoje problemy” – pisze Jakub Popielecki w recenzji na Filmweb.pl. Projekcja odbędzie się 7 sierpnia.

Oprócz premierowego w Polsce pokazu „Die Abhandene Welt” podczas tegorocznej edycji będzie miała miejsce retrospektywa twórczości Margarethe von Trotty. Na Dwóch Brzegach pokażemy nie tylko wspomnianą opowieść o Katarzynie Blum, ale także historię słynnej niemiecko-żydowskiej filozof („Hannah Arendt”), życie znanej frankońskiej benedyktynki ("Wizja z życia Hildegardy z Bingen"), działania wpływowej działaczki ruchów robotniczych („Róża Luksemburg”) i dzieje poszukującej swoich przodków amerykanki Hannah Weinstein. Pojawią się także opowieści o życiu fikcyjnych bohaterek, które będzie można odnaleźć z kolei w „Obietnicy”, „Siostrach” i „Jestem inna, niż myślisz”.

Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...