Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.09.2015 A A A
Laureaci 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni
INFORMACJA PRASOWA
Lucyfer reż. Gust Van den Berghe / fot. MATERIAŁ PRASOWY

Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwał w dniach 23 lipca - 2 sierpnia 2015.


W programie 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni w sekcji "Na Horyzoncie" pokazany zostanie laureat Grand Prix wrocławskiego festiwalu - Lucyfer Gusta Van den Berghe oraz laureat nagrody FIPRESCI, trylogia Miguela Gomesa Tysiąc i jedna noc: cz. 1, Niespokojny, cz. 2, Opuszczony i cz. 3, Oczarowany.

 

Dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk, zwraca uwagę na dobrą i długoletnią już współpracę z Nowymi Horyzontami: - Podoba mi się, że dokonujemy swoistej programowej wymiany: filmy z Wrocławia pojawiają się u nas, wzbogacając ofertę o kino międzynarodowe, a akcent gdyński pojawia się we Wrocławiu dzięki Gdyni na Horyzoncie. W ramach tego wydarzenia odbyło się w lipcu wspaniałe spotkanie widzów z Małgorzatą Zajączkowską, którą w Gdyni z kolei zobaczymy w konkursowej Nocy Walpurgii Marcina Bortkiewicza. Joannę Łapińską, dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty również cieszy obecność na Festiwalu w Gdyni: - Pokazy filmów z Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni to już tradycja. Jeszcze bardziej cieszy mnie, że tytuły, które w tym roku pokażemy, tradycyjny sposób opowiadania w filmie zdecydowanie przekraczają.

 

Lucyfer Gusta Van den Berghe, autora m. in. Niebieskiego ptaka pokazywanego podczas 12 edycji Nowych Horyzontów, z Gabino Rodríguezem w tytułowej roli, nakręcony został w meksykańskiej wiosce u podnóża wulkanu Parícutin przy użyciu tondoskopu. Nawiązuje do biblijnej opowieści o Lucyferze, który podczas swojego upadku z nieba do piekieł spędza jakiś czas na ziemi. Wprowadza zamęt w życiu małej społeczności, prowokując narodziny ludzkiej woli i świadomość dobra i zła.

 

 

Tysiąc i jedna noc Miguela Gomesa, reżysera nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Tabu, opowiada o gospodarczym kryzysie, jaki kilka lat temu dotknął Portugalię, zestawiając jej obraz z poddanymi autorskiej interpretacji Baśniami z tysiąca i jednej nocy. Pracując nad filmem, wykorzystał autentyczne historie tych, których dotknęła recesja, nie rezygnując przy tym z typowej dla swojego kina fantazji i szaleństwa. Długo oczekiwana trylogia Gomeza oprócz nagrody FIPRESCI we Wrocławiu zdobyła tytuł najlepszego filmu festiwalu w Sydney oraz była pokazywana w Cannes w sekcji Quinzaine des réalisateurs.

 

W tym roku w ramach cyklu "Gdynia na Horyzoncie" we Wrocławiu odbyła się projekcja filmu Paula Mazursky'ego z 1989 roku Wrogowie ("Enemies: A Love Story") na podstawie powieści Isaaka Bashevisa Singera. W jedną z głównych ról w opowieści o grupie nowojorskich imigrantów zmagających się z doświadczeniem Holokaustu, wcieliła się Małgorzata Zajączkowska, która była gościem 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Projekcja filmu i spotkanie z aktorką prowadził dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk. Pokaz był pomyślany jako uczczenie pamięci zmarłego niedawno Paula Mazursky'ego, autora takich filmów jak Niezamężna kobietai Harry i Tonto, a także uhonorowanie pracy polskiej aktorki, która od lat z powodzeniem łączy występy w kraju z karierą aktorską w Stanach Zjednoczonych.

 

T-Mobile Nowe Horyzonty ma status Partnera 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Sprzedaż biletów na seanse 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w tym sekcji "Na Horyzoncie", rozpoczęła się na stronie festiwalu.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...