Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.09.2015 A A A
„Czerwony pająk” znów ukąsi za granicą! Polski thriller w programie Międzynarodowego Festiwalu w Hajfie.
INFORMACJA PRASOWA
fot. A. Golec / MATERIAŁ PRASOWY

Znakomicie przyjęty przez krytyków i publiczność Międzynarodowego Festiwalu w Karlowych Warach obraz Marcina Koszałki – „Czerwony Pająk” na początku października zostanie zaprezentowany na 31. Międzynarodowym Festiwalu w Hajfie. Do szerokiej dystrybucji „polski thriller, który rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi” (Variety) trafi w listopadzie. W obsadzie wstrząsającej historii o seryjnym mordercy z Krakowa zobaczymy m.in. Adama Woronowicza, Filpa Pławiaka, Julię Kijowską i Małgorzatę Foremniak.


„Zniewalający, imponujący, rzucający wyzwanie skostniałemu gatunkowi!” – pisały zagraniczne media po światowej premierze „Czerwonego pająka” w ramach 50. edycji festiwalu w Karlowych Warach. Debiut fabularny wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Rewers” i „Pręgi”) przykuł uwagę krytyków i był porównywany do obrazów Gusa Van Santa i laureata Oscara – Michaela Haneke!

 

„Czerwony pająk” to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak („Czerwony Pająk”) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot („Wampir z Krakowa”), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

 

Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

 

 

„Chciałem i byłem katem ludzi. Cieszyła mnie moja robota […]. Niczego nie żałuję. Gdybym mógł, mordowałbym dalej”Karol Kot, „Wampir z Krakowa”

 

„W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują
– i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic”Marcin Koszałka, reżyser

 

„Inspirowany historią jednego z najmłodszych seryjnych morderców świata, polski thriller rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi. Wywołuje niepokój, nie poprzez epatowanie przemocą, ale przez umieszczenie widza ‘w butach’ socjopaty. Pozostając w tradycji ‘kina’ czystego, Koszałka demonstruje wielką pewność i elegancję. Jego debiut to zapowiedź nowego, ważnego głosu na filmowej scenie” Variety

 

„Obraz Koszałki cechuje gęsta atmosfera rodem z kina noir. Niepokój i niedopowiedzenia, które przywodzą na myśl filmy Gusa Van Santa i laureata Oscara – Michaela Haneke”Tiroler Tageszeitung

 

„W oczekiwanym z niecierpliwością debiucie Koszałka unika gatunkowych klisz. Jako reżyser stawia na klimat i zagadkowość”Screendaily

 

„To imponująca fuzja sztuk wizualnych i kinematografii”Twitchfilm

 

„Mocny, mroczny i zniewalający film”Euronews.com

 

„Czerwony Pająk zachwycił widzów” Ukraine Today

 

„Czerwony pająk” w kinach od 20 listopada 2015!

 

Gatunek: thriller

Produkcja: Polska 2014

Reżyseria: Marcin Koszałka („Deklaracja nieśmiertelności”)

Scenariusz: Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder

Obsada:

Filip Pławiak („Bilet na Księżyc”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”),

Adam Woronowicz („Pod Mocnym Aniołem”, „Baby są jakieś inne”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”),

Małgorzata Foremniak („Och Karol 2”, „Pittbul”, „Zmruż oczy”),

Julia Kijowska („Pod Mocnym Aniołem”, „Miłość”, „Drogówka”),

Wojciech Zieliński („Pokłosie”, „Chrzest”),

Rafał Mohr („Pittbul”, „Zero”, „Czas honoru”),

Nikodem Rozbicki („Bejbi blues”, „Obietnica”)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...