Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.09.2015 A A A
„Lulek zawodowiec” – Krzysztof Stroiński dołącza do Jeana Reno i killerów z „Pulp Fiction”!
INFORMACJA PRASOWA
fot. Marcin Makowski / MATERIAŁ PRASOWY

Nie każdy zabójca musi mieć twarz Mickeya Rourke’a i tatuaże Danny’ego Trejo. Wystarczy rzut oka na bohatera „Anatomii zła” – thrillera w reżyserii Jacka Bromskiego. „Przeciętniakiem robiącym grzecznie zakupy w warzywniaku jest tylko do momentu pierwszego strzału” – napisał jeden z recenzentów o postaci wykreowanej przez Krzysztofa Stroińskiego. Rolą płatnego killera „Lulka” aktor nie tylko zapewnił sobie Nagrodę dla Najlepszego Aktora 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, ale i zasłużone miejsce u boku gwiazd takich filmów, jak „Pulp Fiction”, „Leon zawodowiec”, „Ghost Dog: Droga samuraja” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi”!


W „Anatomii zła” Krzysztof Stroiński wciela się w płatnego zabójcę o pseudonimie „Lulek”, który zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Prokurator, który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycję nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju, „Lulek” ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego. „Na potrzeby roli obróciliśmy cechy osobowości Stroińskiego o 180 stopni, niejako przeciwko niemu samemu. Było to bardzo intrygujące i zachęcające do pracy” – mówi reżyser, Jacek Bromski.

 

Proces transformacji wypadł doskonale. „Krzysztof Stroiński gra kapitalnie” – pisał Jacek Szczerba, który w „Anatomii zła” dostrzegł podobieństwa do „Dnia szakala”, nie mogąc przy okazji nadziwić się, że ogląda „uosobienie poczciwości i szlachetności w roli mordercy”. A przecież przypadek Stroińskiego to nie pierwsza sytuacja, gdy filmowy killer mami widza i ofiary niepozornym wyglądem i temperamentem.

 

 

Przed „Lulkiem” był już „Leon zawodowiec”. Miał złote serce, pielęgnował aglaonemę, a bez mrugnięcia okiem detonował ładunki i pociągał na spust Beretty 92F. Forest Whitaker jako „Ghost Dog” dekapitował wrogów samurajskim mieczem, zaś w wolnym czasie dzielił hobby z Marianem Dziędzielem z „Piątej pory roku”. Hodował gołębie. Jules Winnfield z „Pulp Fiction” wyglądał na bankiera. Posyłając ofiary na łono Abrahama recytował Biblię. Natomiast Ray z „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” sam wyglądał na ofiarę losu.

 

Mr. Wint and Mr. Kidd z „Diamenty są wieczne” – podobnie – wrogowie Bonda, truciciele i bezwzględni mordercy, a z wyglądu poczciwi krewni „Mr. Magoo”. A na tym nie koniec. Biada temu, kto wyśmiał niemodną fryzurę Antona Chigurha z „To nie jest kraj dla starych ludzi”, znieważył filigranową „Nikitę” lub próbował poderwać Cataleyę Restrepo z „Columbiany”. Długo można wymieniać, ale jedno jest pewne. Czas przestać oceniać killera po tym, co nosi w siatce z zakupami. W końcu idąc tropem „Anatomii zła”, sprytny morderca „przeciętniakiem robiącym zakupy w warzywniaku jest tylko do momentu pierwszego strzału”.

 

„Anatomia zła” już w kinach!

 

Gatunek: thriller/sensacyjny

Produkcja: Polska 2015

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bromski („Zabij mnie glino”, „U Pana Boga za piecem”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Uwikłanie”,„Bilet na Księżyc”)

Obsada:

Marcin Kowalczyk („Jesteś Bogiem”, „Hardkor Disko”, „Dziewczyna z szafy”),

Krzysztof Stroiński („Lęk wysokości”, „Uwikłanie”, „Rysa”, „80 milionów”, „PitBull”),

Piotr Głowacki („Bogowie”, „Dziewczyna z szafy”, „Disco Polo”, „80 milionów”, „Sala samobójców”),

Andrzej Seweryn („Różyczka”, „Lista Schindlera”, „Uwikłanie”),

Anna Dereszowska („Lejdis”, „Sęp”, „Dzień dobry, kocham cię!”, „Randka w ciemno”),

Łukasz Simlat („Pani z przedszkola”, „Zbliżenia”, „Wymyk”),

Michalina Olszańska („Jack Strong”, „Warsaw by Night”),

Krzysztof Czeczot („80 milionów”, „Dom zły”, „Drogówka”),

Magdalena Kuta („Obywatel”, „Lincz”, „Made in Poland”)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (38)
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...