Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.10.2015 A A A
Figura i Janda potwornie skłócone! Poszło o wizytę w kinie.
INFORMACJA PRASOWA
fot. Marcin Makowski / MATERIAŁ PRASOWY

Czegoś takiego w polskiej kinematografii jeszcze nie było. Krystyna Janda odmówiła pójścia do kina!? I tak zdenerwowała Katarzynę Figurę, że doszło do rękoczynów. W kłótnię aktorek wmieszali się Mateusz Kościukiewicz i Sławomir Orzechowski, a wszystko pokazuje premierowy fragment filmu „Panie Dulskie”. Komedia (nie)obyczajowa o mężczyznach, którzy rządzą światem i kobietach, które rządzą mężczyznami, to historycznie pierwsze spotkanie Jandy i Figury na dużym ekranie. A przy tym wielka uczta dla miłośników talentów obu aktorek, które u Filipa Bajona – nieoczekiwanie – zagrały… matkę i córkę.


 

„Krystyna Janda była, jest i pozostanie naszą najwspanialszą aktorką” – mówi Katarzyna Figura. „Wszyscy ją znają i pamiętają jej filmy. Zresztą sama wybierając zawód aktorski, chciałam być jak ona. Podobnie myślało wiele moich koleżanek. Była typem kobiety, osoby, do której dążyłyśmy w swoich wyobrażeniach. Zaraz po studiach aktorskich, w 1985 roku, spotkałam ją na lotnisku we Wrocławiu. Miałyśmy krótką rozmowę, ale to wystarczyło, żebym poczuła się, jakbym chwyciła pana Boga za nogi. Pamiętam, że miałam wtedy na sobie lotniczą kurtkę mojego chłopaka. A Krystyna wyciągnęła skądś nalepkę z uśmiechniętą buźką i przykleiła do niej. Odebrałam to jak symboliczny order i mianowanie. Coś wspaniałego”.

 

Nowy film Filipa Bajona, twórcy kinowego przeboju „Śluby panieńskie”, rzuca świeże spojrzenie na ponadczasową komedię „Moralność Pani Dulskiej”, poruszając się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością. W doborowej obsadzie między innymi: Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman i Olgierd Łukaszewicz.

 

 

Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma wiele na sumieniu…

 

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – największą państwową wytwórnię filmową w Polsce, która ma na swoim koncie takie hity jak: „Generał Nil”, „Galerianki”, „Facet (nie)potrzebny od zaraz” czy „Róża” Wojtka Smarzowskiego. Film zrealizowany jest przy udziale finansowym Miasta Lublin, gdzie rozgrywa się akcja filmu. „Panie Dulskie” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Gatunek: komediodramat

Produkcja: Polska 2015

Reżyseria i scenariusz: Filip Bajon („Poznań’56”, „Przedwiośnie”, „Śluby panieńskie”)

Obsada:

Krystyna Janda („Pani z przedszkola”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Rewers”, „Tatarak”, „Parę osób, mały czas”, „Pestka”, „Tato”, „Przesłuchanie”, „Człowiek z żelaza”),

Katarzyna Figura („Yuma”, „Cudowne lato”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Żurek”, „Zemsta”, „Historie miłosne”),

Maja Ostaszewska („body/ciało”, „Jack Strong”, „W imię…”, „Katyń”),

Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”, „W imię…”, „Bilet na księżyc”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”),

Sonia Bohosiewicz („Fotograf”, „Obława”, „Syberiada polska”, „Mała matura 1947”, „Rezerwat”),

Katarzyna Herman („Demon”, „Sąsiady”, „Oszukane”, „Generał Nil”, „Wszystko co kocham”),

Olgierd Łukaszewicz („Kamienie na szaniec”, „W imię…”, „Generał Nil”, „Katyń”, „Jutro idziemy do kina”),

Władysław Kowalski („body/ciało”, „Zbliżenia”, „Różyczka”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Katyń”),

Sławomir Orzechowski („Obce ciało”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Kret”),

Sebastian Fabijański („Miasto 44”, „Jeziorak”)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...