Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.11.2015 A A A
Nowe kino koreańskie na Warsaw Korean Film Festival!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Park Chan-wook, Kim Ki-duk, Lee Chang-dong czy Bong Joon-ho to najsłynniejsze nazwiska twórców kina koreańskiego. Jeden z najnowszych filmów ostatniego z wymienionych reżyserów – spektakularny Snowpiercer (2013) będzie stanowił jedną z największych atrakcji pierwszej edycji Warsaw Korean Film Festival - przeglądu nowego kina koreańskiego, organizowanego przez Centrum Kultury Korei w grudniu, w trzech warszawskich kinach.


Ta superprodukcja oparta na francuskim komiksie Le Transperceneige Jacques’a Loba i Jean-Marca Rochette była hollywoodzkim debiutem koreańskiego twórcy, który zasłynął wcześniej takimi głośnymi tytułami, jak The Host – Potwór (2006) czy Matka (2009).

 

Hong Sang-soo jest autorem m.in. In Another Country (2012). Jego najnowsza produkcja – Wzgórze wolności (2014) – będzie stanowić kolejne istotne wydarzenie festiwalu. Słynący z niechęci do pisania scenariuszy (i ogromnej przyjemności z zapisywania improwizowanych dialogów „na żywo”, już na planie), chętnie bawiący się kulturowymi stereotypami, chętnie spoglądający przez pryzmat filmów na własne życie – Hong Sang-soo wydaje się jednym z najoryginalniejszych autorów kina koreańskiego, jeśli nie kina współczesnego w ogóle. Udowadnia to wraz z każdym swoim kolejnym obrazem – i wydaje się, że podobną oryginalność w podejściu do filmowego tworzywa odnajdziemy również we Wzgórzu wolności, słodko-gorzkiej opowieści o Japończyku przyjeżdżającym do Seulu w celu odnalezienia swojej dawnej miłości.

 

 

Innym kameralnym dramatem prezentowanym na festiwalu będzie film otwarcia, Revivre Im Kwon-taeka, jednego z najdłużej nieprzerwanie tworzących azjatyckich twórców. Reżyser noszący miano „koreańskiego Akiry Kurosawy” zadebiutował w 1962 roku i od tego czasu nakręcił ponad 100 filmów. Jego twórczość – często poruszająca wątki historyczne i przyglądająca się tradycjom – stała się wizytówką narodowej kultury i uniwersalnym językiem, w którym można porozumieć się z przeszłością tego kraju i opisać jego współczesność. Najlepszym tego przykładem jest ostatni film słynnego reżysera, w którym nawiązuje on m.in. do tradycyjnego obrządku chowania zmarłych. I właśnie wokół tematu żałoby i próby pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby rozwija historię bohaterów.

 

Melancholijny, zanurzony w mroźnej atmosferze i chłodnych kadrach Koniec zimy (2014) to znakomity debiut Kim Dae-hwana, nagrodzonego m.in. na festiwalu filmowym w Busan i Sachalinie. Reżyser będzie gościem Warsaw Korean Film Festival, podobnie jak Lee Jong-hoon – autor Kociego pogrzebu (2014), komediodramatu o spotykającej się rok po swym rozstaniu parze, a także jedna z aktorek grających w Letniej fantazji (2014) Janga Kun-jae, młodego reżysera, operatora i fotografa, który zdobył wcześniej uznanie m.in. za sprawą dramatu Sleepless Night (2012).

 

Yoon Je-kyoon, to reżyser jednego z najgłośniejszych blockbusterów w historii koreańskiego kina, epickiej Ody do mojego ojca (2014), przedstawiającej historię ostatnich 60 lat kraju z perspektywy dramatu jednej rodziny. Najnowszy obraz tego cenionego twórcy skupia w sobie wszystko to, co sprawia, że najnowsze kino koreańskie cieszy się taką popularnością – zarówno wśród rodzimych widzów, jak i za granicą: posiada zarazem silny socjologiczny rys i wyraźny uniwersalizm, wychodzący poza konkretny kontekst związany z koreańskim społeczeństwem.

 

Podczas Warsaw Korean Festival nie zabraknie również wydarzeń poza salami kinowymi: dyskusji na temat koreańskiego kina, spotkań z młodymi reżyserami z Polski i Korei, wystawy koreańskich plakatów filmowych, spotkania z koreańską muzyka filmową.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia - z wyjątkiem filmu otwarcia - wolny!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...