Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.06.2012 A A A
Freedom Club - Trailer
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Materiał prasowy

Do 10 sierpnia w warszawskiej Galerii Foksal można oglądać wystawę Radka Szlagi „Freedom Club – Trailer”. To krytyczne spojrzenie na kulturę, historię, polską tradycję i zachodni konsumeryzm.


Tytuł wystawy nawiązuje do historii amerykańskiego matematyka i terrorysty polskiego pochodzenia – Teda Kaczyńskiego, który od 1978 do 1995 roku wysyłał do różnych osób bomby oznakowane literami FC (Freedom Club). Kaczyński zamierzał w ten sposób walczyć ze złem wynikającym z postępu. Zdaniem Kaczyńskiego technologia jest wrogiem wolności, którą rozumiał jako indywidualną odpowiedzialność każdego człowieka  za zaspokajanie podstawowych potrzeb.

 

Radek Szlaga przeobraża przestrzeń Galerii Foksal w plan zdjęciowy wypełniony sadzonkami ziemniaków „pod folią”, bimbrem, oparami zacieru i pogrążonymi w przestępczym procederze rodakami.  Ten na pozór ironiczny obraz globalnej wioski zdradza fascynację artysty człowiekiem, siłą jego głupoty, szaleństwa, pragnienia posiadania, pragnienia władzy i tą najniebezpieczniejszą – chęcią przeżycia. Artysta nigdy nie posuwa się do otwartej krytyki systemów i zachowań społecznych, zawstydzony umownością języka, którym opisujemy rzeczywistość. Malarstwo uwalnia go od tego ryzyka. Zupełnie jakby Szlaga mniej bał się pogardy krytyków niż szeroko rozumianego „społeczeństwa”, które artysta uważa w gruncie rzeczy za niewinne i chroni je nawet przed samym sobą.

 

Radek Szlaga urodził się w 1979 r. W 2005 roku uzyskał dyplom z Malarstwa na ASP w Poznaniu. Od 2007 roku, wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz, tworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Jest związany z Galerią Leto i berlińską Alexander Ochs Gallery. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W roku 2011 przebywał na rezydencji w ISCP w Nowym Jorku. W kwietniu 2012 roku Galeria Leto zaprezentowała prace artysty w ramach targów Art Frieeze w Nowym Jorku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...