Do 10 sierpnia w warszawskiej Galerii Foksal można oglądać wystawę Radka Szlagi „Freedom Club – Trailer”. To krytyczne spojrzenie na kulturę, historię, polską tradycję i zachodni konsumeryzm.
Tytuł wystawy nawiązuje do historii amerykańskiego matematyka i terrorysty polskiego pochodzenia – Teda Kaczyńskiego, który od 1978 do 1995 roku wysyłał do różnych osób bomby oznakowane literami FC (Freedom Club). Kaczyński zamierzał w ten sposób walczyć ze złem wynikającym z postępu. Zdaniem Kaczyńskiego technologia jest wrogiem wolności, którą rozumiał jako indywidualną odpowiedzialność każdego człowieka za zaspokajanie podstawowych potrzeb.
Radek Szlaga przeobraża przestrzeń Galerii Foksal w plan zdjęciowy wypełniony sadzonkami ziemniaków „pod folią”, bimbrem, oparami zacieru i pogrążonymi w przestępczym procederze rodakami. Ten na pozór ironiczny obraz globalnej wioski zdradza fascynację artysty człowiekiem, siłą jego głupoty, szaleństwa, pragnienia posiadania, pragnienia władzy i tą najniebezpieczniejszą – chęcią przeżycia. Artysta nigdy nie posuwa się do otwartej krytyki systemów i zachowań społecznych, zawstydzony umownością języka, którym opisujemy rzeczywistość. Malarstwo uwalnia go od tego ryzyka. Zupełnie jakby Szlaga mniej bał się pogardy krytyków niż szeroko rozumianego „społeczeństwa”, które artysta uważa w gruncie rzeczy za niewinne i chroni je nawet przed samym sobą.
Radek Szlaga urodził się w 1979 r. W 2005 roku uzyskał dyplom z Malarstwa na ASP w Poznaniu. Od 2007 roku, wraz z Wojciechem Bąkowskim, Tomaszem Mrozem, Konradem Smoleńskim, Piotrem Bosackim, Magdaleną Starską i Izą Tarasewicz, tworzy grupę artystyczną PENERSTWO. Jest związany z Galerią Leto i berlińską Alexander Ochs Gallery. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. W roku 2011 przebywał na rezydencji w ISCP w Nowym Jorku. W kwietniu 2012 roku Galeria Leto zaprezentowała prace artysty w ramach targów Art Frieeze w Nowym Jorku.