Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.02.2016 A A A
Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema od 10 lutego w NInA
INFORMACJA PRASOWA
Stopklatka z filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Sanatorium pod klepsydrą" (1973) / MATERIAŁ PRASOWY

Autorski przegląd klasyki polskiego kina takich twórców jak Wajda, Has, Polański, Zanussi czy Holland w 2014 roku ruszył w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Od 10 lutego w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można cyklicznie oglądać zrekonstruowane cyfrowo filmy, łącznie 24 tytuły, wyselekcjonowane przez światowej sławy reżysera. Wstęp wolny.


Dwadzieścia cztery filmy, dwunastu reżyserów, dziewięć miesięcy, jeden kurator i sto procent legendy. Martin Scorsese, klasyk światowego kina, sięgnął po ikony polskiego filmu i wybrał arcydzieła – od dzieł Wajdy, Hasa i Polańskiego, przez obrazy Kawalerowicza i Munka, aż po Zanussiego, Kieślowskiego i Holland. Autorski przegląd kinematografii znad Wisły ruszył w 2014 roku w tournée po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Teraz czas na odsłonę tego wyjątkowego projektu w kraju.

 

NInA, który był partnerem strategicznym przeglądu za granicą, od 10 lutego zaprasza na serię spotkań w swojej siedzibie, podczas których przypomniane zostaną filmy, wciąż budzące ogromne emocje, zarówno wśród pamiętających ich premiery, jak i w młodszym pokoleniu widzów.

 

Dzięki projektowi światowa publiczność mogła po raz pierwszy obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii. Wydarzenie promowało wśród międzynarodowej publiczności na niespotykaną wcześniej skalę zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji cyfrowej. Nie mogło więc zabraknąć możliwości prezentacji tego wielkiego filmowego dorobku, w znakomitej jakości obrazu i dźwięku, rodzimej publiczności – mówi Michał Merczyński, Dyrektor NInA.

 

 

Filmy, osobiście wybrane przez Martina Scorsese, przez ponad rok były pokazywane w ponad 30 kinach na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, a następnie także w Australii, Chinach i Wielkiej Brytanii. Przegląd w siedzibie NInA na warszawskim Służewie już 10 lutego otworzy „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa. To autorska adaptacja opowiadań Brunona Schulza, czytanych przez pryzmat Zagłady i rekonstruujących bezpowrotnie utracony świat małych, żydowskich miasteczek. Niezwykły filmowy esej Hasa o bliskich mu schulzowskich tematach przemijania i niszczycielskiego upływu czasu, z doskonałymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego. Jeden z najoryginalniejszych, najpiękniejszych wizualnie i najbardziej znanych na świecie polskich filmów, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni.

 

Pokazy w ramach Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema odbywać się będą w co drugą środę o godz. 18.00 i każdorazowo poprzedzi je krótki wstęp Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w poetykę i kontekst danego filmu, a po projekcji poprowadzi rozmowę z twórcami i gośćmi specjalnymi. Wkrótce zostaną zaprezentowane także: „Barwy ochronne” (24 lutego), Krzysztofa Zanussiego, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza (9 marca), „Salto” Tadeusza Konwickiego (23 marca), „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland (6 kwietnia) oraz „Constans” Krzysztofa Zanussiego (20 kwietnia). W programie znalazły się ponadto: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” i „Wesele” Andrzeja Wajdy; „Pociąg”, „Austeria” i „Matka Joanna od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza; „Krzyżacy” Aleksandra Forda; „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego; „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego; „Eroica” Andrzeja Munka; „Rękopis znaleziony Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa; „Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego; „Trzeba zabić tę  miłość” Janusza Morngensterna, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego oraz „Walkower” Jerzego Skolimowskiego.

 

Seanse odbywać się będą w sali audiowizualnej „Ziemia obiecana” w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa), będącej jedynym w mieście i zaledwie jednym z czterech w Polsce kin z systemem dźwięku Dolby Atmos. Wszystkie filmy będą wyświetlane z angielskimi napisami. Udział w spotkaniach cyklu jest bezpłatny.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...