Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.02.2016 A A A
Nominowana do Oscara, zjawiskowa brazylijska animacja "Chłopiec i świat" - od 19 lutego w kinach!
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Opowieść o dziecku, które mierzy się z nie zawsze przyjaznym światem i uczy się, co jest w życiu ważne. Przedstawiona bez dialogów, za to w kalejdoskopowo barwnych i pulsujących muzyką obrazach. Gorzka diagnoza naszej cywilizacji, a zarazem wzruszające wyznanie wiary w siłę międzyludzkich więzi. Dla dzieci w każdym wieku!


Kiedy reżyser tego nagradzanego na całym świecie filmu - Alê Abreu, zaczynał w latach 80. bawić się w animację na warsztatach w Brazylijskim Muzeum Obrazu i Dźwięku, miał zaledwie 13 lat. Coś z tej świeżości spojrzenia, czystości uczuć i nieskrępowanej wyobraźni dziecka można do dziś znaleźć w jego filmie Chłopiec i świat. Podróż przez tytułowy "świat" oglądamy właśnie oczami dziecka, chłonącego go bez ocen i oczekiwań. Jej początek ma miejsce w ubogiej wiosce, gdzie chłopiec imieniem Cuca dorasta w swojskim otoczeniu. Jest mama, tata, dom, pobliska łąka, kojąca natura. Najpierw znika tata, który rusza w świat za pracą, za nim podąża kierowany tęsknotą Cuca. Z sielskiego otoczenia wkracza w zasnute spalinami miasta i warczące maszynami fabryki. Poznaje świat, w którym uczucia, sztukę, przyrodę przelicza się na pieniądze w niekończącym się wyścigu po "więcej". Ratunek Cuca znajduje w prostych przyjemnościach, życzliwych gestach zwykłych ludzi, w radości wspólnego muzykowania, w powrocie do coraz bardziej spychanej na margines natury.

 

 

Jeśli istnieje kino artystyczne dla dzieci to Chłopiec i świat - łączący namysł nad problemami współczesnego świata, takimi jak konsumpcjonizm i nieokiełznana industrializacja, z efektowną plastycznie formą - jest jego uosobieniem. Choć jego uniwersalność i piękno sprawia, że staje się filmem dla widzów w każdym wieku. Zmieniające się przed oczami chłopca obrazy świata zachwycają bogactwem artystycznych środków użytych w tej klasycznej, poklatkowej animacji - od prostej kreski, przez malarskie fantazje po kolaże z użyciem zdjęć. Towarzyszy im porywająca muzyka, w wykonaniu m.in. brazylijskiego rapera o pseudonimie artystycznym Emicida. Wyjątkowość tego dzieła potwierdzają liczne nagrody na festiwalach filmowych, z najważniejszą w świecie animacji statuetką przyznaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy i oskarową nominacją na czele. W Polsce Chłopiec i świat po raz pierwszy pokazywany był w 2015 roku na Festiwalu Filmowym Kino Dzieci, gdzie otrzymał Kwiat Paproci - nagrodę jury dziennikarskiego. Na festiwalu animacji w Ottawie jurorzy w uzasadnieniu werdyktu wyróżnienia napisali, że to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieli.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...