Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.06.2016 A A A
TYSIĄCE SZCZĘŚLIWYCH CZYTELNIKÓW! ZAKOŃCZYŁ SIĘ BIG BOOK FESTIVAL
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Marcin Łobaczewski / Materiał prasowy

Poruszające spotkanie z Borisem Akuninem, Salwy śmiechu z Vedraną Rudan i hipnotyzujące słuchowisko Zuzanny Ginczanki na zakończenie Big Book Festival.


W niedzielę zakończył się w Warszawie czwarty Duży Festiwal Czytania. Przez cały weekend w Pałacu Szustra i Parku Morskie Oko na leżakach, skrzynkach i kocach gromadziły się tysiące czytelników. W niedzielne południe 222 czytelników oraz osiem psów, oddając się lekturze razem przez 30 minut pobiło rekord świata w czytaniu na wolnym powietrzu.

 

Na festiwalu spotkały się trzy pokolenia entuzjastów literatury. Przyjechali pisarze z kilkunastu państw. Były gorące i wzruszające dyskusje, żarty i emocjonujące rozmowy, a także długie kolejki do księgarni i po autografy. Organizatorzy szacują, że na festiwalu zjawiło się ponad 10 tysięcy entuzjastów literatury.

 

Impreza rozpoczęła się w piątek nocnym plenerowym spektaklem „Hamlet#casting“, który obejrzała ponad 600-osobowa publiczność. W roli głównej wystąpił Julian Świeżewski – niedoszły Hamlet, szukający odpowiedzi na ponadczasowe pytania, za tło mając interpretacje monologu „być albo nie być” w wykonaniu 20 starszych, bardziej doświadczonych aktorów i aktorek, oraz popkulturowe cytaty – na ekranach pojawiały się fragmenty telenowel, amerykańskich talk-show czy koncertów. Mini-epizody odegrali w spektaklu m.in. Jimmy Fallon, Beyoncé i Tom Cruise. W przedstawienie wpleciona została muzyka na żywo – akustyczne wersje utworów zagrali na pałacowym tarasie Skubas i Leski.

 

W sobotę rano ruszyła plenerowa czytelnia, nadające na żywo Big Book Radio i spotkania z autorami. Brytyjski reporter Ed Vulliamy usiadł z czytelnikami na trawie i jeszcze dwie godziny po zakończeniu spotkania podpisywał książki. Magdalena Parys i Zośka Papużanka odpowiadały na pytania dzieci – o ulubiony smak lodów i o to, czy lepiej jest pisać długopisem, czy ołówkiem, a także o to, czy wszyscy autorzy tak naprawdę piszą tylko o sobie. Steve Sem-Sandberg zaproponował publiczności rozmowę w języku angielskim, a Bogusław Wołoszański zahipnotyzował opowiadając o „Mein Kampf“. Leczeniu w Sanatorium Literackim Davos – Morskie Oko poddało się prawie 200 pacjentów, których diagnozował wystylizowany doktor Behrens z „Czarodziejskiej góry“, a siostry przełożone prowadziły na leżanki w zaciemnionym pomieszczeniu, gdzie serwowano kuracjuszom kojące dźwięki i wizualizacji świata sprzed stu lat. Sobotni wieczór zakończyły dwie emocjonujące dyskusje – o literaturze erotycznej debatowały pisarki Grażyna Plebanek, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Masada, zaś Tomasz Sekielski rozmawiał m.in. z Justyną Kopińską i Łukaszem Orbitowskim o złu i przemocy – spotkanie zakończyło się po zmroku, a autorzy podpisywali książki przy świetle latarek.

 

Niedziela zaczęła się od literackiego śniadania na trawie i rekordu czytania – na polanie w Parku Morskie oko rozłożyło się z lekturą aż 222 osób i 8 psów, zjawiły się grupy przyjaciół, rowerzyści i całe rodziny. Czytane były m.in. „Harda“ Elżbiety Cherezińskiej, kryminały Jo Nesbø i „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek“.  Podczas plenerowego Teleturnieju Niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu dwie drużyny pod kierunkiem Michała Ogórka i prof. Jerzego Bralczyka sprawdzały znajomość życia i twórczości najsłynniejszego polskiego pisarza, odpytywała Agnieszka Obszańska i eksperci, a wszystko w konwencji telewizyjnej „Wielkiej gry“ odtworzonej z odrobiną komizmu. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się spotkania z Martinem Caparrósem, autorem reportażu „Głód“ oraz kończąca festiwal rozmowa z Borysem Akuninem. Oba przyciągnęły po kilkaset osób. Opowiadając o współczesnej Rosji pisarz miał w oczach łzy, a publiczność słuchała w ogromnym skupieniu i zadawała mu pytania po rosyjsku. W tym samym czasie Vedrana Rudan wywoływała salwy śmiechu opowiadając o absurdach współczesnej polityki i relacjach matek z córkami. Zamknięcie Big Book Festivalu było kameralne – kilkadziesiąt osób w wyciemnionym pokoju słuchało aktorskich interpretacji wierszy Zuzanny Ginczanki.

 

- Jesteśmy wzruszone i szczęśliwe. Na wszystkich spotkaniach zjawiali się ludzie głęboko zainteresowani książkami i tematami, chętni do rozmów, zadający ważne pytania oraz pisarze otwarci na bliskość. Było mnóstwo uśmiechów, uścisków i oznak radości i silnych uczuć. Pisarze wyjeżdżali z Warszawy zachwyceni swobodą i entuzjazmem publiczności. Nad Pałacem Szustra unosiła się atmosfera niezwykłej życzliwości, ciekawości świata, chęci poznania. Zmierzch czytelnictwa to mit – na Big Book Festival widać, w jak ogromnym stopniu literatura napędza współczesny świat, jak wiele czerpiemy z niej sensu – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, organizatorki międzynarodowego festiwalu. I dodają: - To wydarzenie jest możliwe dzięki otwartości i współpracy ogromnej liczby osób. Jest też najlepszym dowodem na to, że są sprawy i intencje, które nas łączą i wyzwalają w nas wszystko, co najlepsze.

 

Big Book Festival odbył się w Warszawie po raz czwarty. Tym razem towarzyszyło mu hasło „Wielka ucieczka“, wszystkie spotkania były bezpłatne dla uczestników. Wydarzeniu partneruje m.in. Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Matras, British Council, UNIQA, Polska Izba Książki i wiele wydawnictw literackich. Relacje filmowe ze spotkań festiwalowych oraz archiwum pierwszego literackiego Big Book Radia można znaleźć na stronie www.youtube.com/bigbookfestival.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...