To znamienne, że jednym z najlepiej rozpoznawalnych utworów Chopina jest jego Etiuda rewolucyjna. Etiudy pełne są pasji, a w wydaniu Chopina niewiele mają wspólnego z muzyczną wprawką dla początkujących pianistów. Właśnie etiudzie będzie poświęcona kolejna czternasta już edycja festiwalu Chopiniana. Podczas dwóch weekendów września: 2–4 i 9–11 w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku przyjrzymy się temu wyjątkowemu w twórczości Chopina gatunkowi w kontekście dzieł innych wybitnych kompozytorów w doborowych wykonaniach światowej sławy pianistów.
Podczas dwóch weekendów Chopinianów – od 2 do 4 oraz od 9 do 11 września w Płocku – przyjrzymy się, obok etiud samego Chopina, wyjątkowej różnorodności tego gatunku. Pierwszy koncert będzie poświęcony poprzednikom Chopina. Na historycznych instrumentach, począwszy od wirginału poprzez pianoforte Steina po kopię fortepianu Pleyela z czasów Chopina, zagrają światowej sławy pianista Tobias Koch oraz Katarzyna Drogosz – muzycy specjalizujący się w wykonawstwie utworów dawnych na instrumentach z epoki. Dzień wcześniej poprowadzą oni prezentację i kurs gry na pianoforte.
Wyjątkowych artystów nie zabraknie także w kolejny weekend festiwalu. 9 września etiudy Chopina, Liszta i Rachmaninowa zagra Szymon Nehring – jedyny Polak wśród laureatów ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Na zakończenie festiwalu 11 września zagra Clare Hammond – ceniona angielska pianista chętnie sięgająca po polski repertuar.
Chopiniana to nie tylko koncerty, ale także towarzyszące im wydarzenia, również o charakterze edukacyjnym. W tym roku w Płocku, już po raz czwarty w historii festiwalu, odbędzie się edukacyjna gra miejska dla młodzieży Nieznana etiuda. Współzawodniczące między sobą grupy uczestników będą miały za zadanie odnaleźć na terenie Płocka nieznaną dotąd etiudę Chopina. Aby skompletować wszystkie części etiudy będą musieli zderzyć się z zadaniami o trzech stopniach trudności. Podobnie jak etiudy są systematycznym i wszechstronnym sposobem zdobywania umiejętności wykonawczych, tak też i gracze będą mieli szansę zmierzyć się z określonym obszarem aktywności (ruchowej, medialnej, manualnej) kształcącej na coraz wyższym poziomie.