Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.09.2016 A A A
Orson Welles w Europie - retrospektywa na 7. American Film Festival we Wrocławiu
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

W 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury dlatego tegoroczna edycja American Film Festival dużo miejsca poświęci związkom kinematografii amerykańskiej i europejskiej. Na festiwalu będzie miała miejsce m.in. retrospektywa dedykowana europejskim filmom geniusza światowego kina, Orsona Wellesa (1915-1985) - jego amerykański dorobek AFF prezentowało w 2014 roku. Orson Welles w Europie już 25-30 października 2016.


Zdarza się, że filmowcy amerykańscy "uciekając" przed systemem hollywoodzkim i widząc szanse swobodniejszego wyrazu artystycznego w Europie próbują produkcji w krajach Starego Świata. Z podobnych powodów, już od lat 50. Orson Welles realizował swoje filmy we Francji, Włoszech czy Jugosławii, łącząc inwestycje prywatnych producentów i minimalizując wydatki na scenografię czy kostiumy. Tak powstały mistrzowskie adaptacje Szekspira, jak np. nagrodzony Złotą Palmą Otello (Włochy/Maroko, 1952), czy Falstaff (Hiszpania/Szwajcaria, 1965) z europejskimi gwiazdami: Johnem Gielgudem, Jeanne Moreau i Mariną Vlady, albo Pan Arkadin (Francja/Hiszpania, 1955) - swego rodzaju europejska wersja legendarnego Obywatela Kane'a. W wielu lokacjach Starego Kontynentu kręcony był najsłynniejszy "nieamerykański" film Wellesa, czyli autorska adaptacja Procesu Franza Kafki (Francja/Jugosławia 1962), prezentująca wizję świata po doświadczeniu Holokaustu. W programie zostanie pokazana także kameralna Nieśmiertelna historia (Francja, 1968) na motywach opowiadania Karen Blixen i F jak Fałszerstwo (Francja/RFN/Iran, 1973) - błyskotliwy esej filmowy o rynku artystycznym, fałszerzach dzieł sztuki i szarlatanach.

 

W ramach przeglądu Orson Welles w Europie odbędą się też dwa wyjątkowe seanse unikalnych materiałów filmowych jego autorstwa, podarowanych Muzeum Filmowemu Monachium przez współpracowniczkę i towarzyszkę życia reżysera, chorwacką aktorkę i scenarzystkę Oję Kodar. Blok pt. Filmy telewizyjne Orsona Wellesa: Obywatel Ameryki w Europie, zawierający m.in. eseje podróżnicze poświęcone europejskim miastom i krajobrazom oraz zestaw zatytułowany: Nieznany Orson Welles: niedokończone projekty, opatrzone zostaną wstępem-komentarzem kuratora retrospektywy, Stefana Drösslera z Muzeum Filmu w Monachium.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...