W związku z V edycją Darmowego listopada w rezydencjach królewskich już w listopadzie będzie można za darmo zobaczyć Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Salon Pamiątek I.J. Paderewskiego oraz Sala Powstania Listopadowego w Podchorążówce.
1. Wolny wstęp do obiektów: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki, Salon Pamiątek I.J. Paderewskiego oraz Sala Powstania Listopadowego w Podchorążówce.
poniedziałek 11:00 – 18:00
wtorek – niedziela 9:00 – 18:00
Królewskie Kolekcje:
Królewska Kolekcja Rzeźby w Starej Oranżerii oraz Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie.
Wystawa czasowa w Pałacu na Wyspie:Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji Muzeum Mauritshuis w HadzeWystawa jednego obrazu: "Wnętrze galerii obrazów" Gonzalesa Coques’a.
2. 200 bezpłatnych lekcji muzealnych
Zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i szkół dotyczące królewskich kolekcji Stanisława Augusta,prowadzone metodami warsztatowymi w unikalnych zabytkowych obiektach, w których łatwiej o kontakt z żywą historią i ideami europejskiego Oświecenia – Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskimi oraz Pałacu Myślewickim.
Wybrane tematy lekcji: „O klasycyzmie” – lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką starożytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.
„Ko-lekcja” – podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.
„W kręgu mecenatu Stanisława Augusta” – lekcja w Królewskiej Galerii Malarstwa i Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.„Zostań nadwornym artystą” – zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.
„Antyk na bis” – lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.
„W królewskiej formierni” to zajęcia, podczas których uczniowie poznają warsztat rzeźbiarza i formiera i samodzielnie wykonają odlew gipsowy. „Zmagania z materią” – lekcja pozwalająca zrozumieć znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na nowożytną Europę, a także poznać techniki rzeźbiarskie i odlewnicze. (Udział w lekcjach wymaga rezerwacji).
3. Spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i sztuka” w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim.
Pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o Królewskich Galeriach Obrazów i Rzeźby. Zaprezentują wybrane eksponaty ze zbiorów króla Stanisława Augusta. W Pałacu na Wyspie szczególną uwagę zwrócą na obraz Gonzalesa Coques’a z kolekcji Maurithuis w Hadze i opowiedzą o idei tworzenia kolekcji w oświeceniowej Europie.
poniedziałek – niedziela, godz. 11:00, 14:00 i 17:00
4. Królowie i ich kolekcje – nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii.
Nocne zwiedzanie dedykujemy wszystkim, którzy chcieliby poznać urok zabytkowych wnętrz Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii z królewskimi kolekcjami malarstwa i rzeźby. Podczas spotkań edukatorzy muzealni opowiedzą o kolekcjach zgromadzonych przez Stanisława Augusta, a także o królewskiej idei utworzenia pierwszego muzeum publicznego Łazienkach.
Każda sobota listopada, godz. 19:00-23:00
5. Salony Poezji k40
Poezję Haliny Poświatowsekiej przeczyta Krystyna Janda.
20 listopada (niedziela), godz. 12:00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii.
6. Salony Muzyczne
Kontynuacja letnich koncertów pod pomnikiem Chopina.
27 listopada, godz. 12:00, Pałac na Wyspie
7. Soboty dla Maluszków
Warsztaty dla dzieci w wieku 1-3 lata.
Każda sobota listopada, godz.11:00
8. Łowcy niezwykłości
Warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 7-12 lat z opiekunami. Zainspirowani obrazem Gonzalesa Coques’a Wnętrza galerii obrazów wyruszymy w poszukiwaniu płócien, rzeźb i grafik, które będziemy dokumentować za pomocą aparatu fotograficznego. Wykonane zdjęcia pozwolą nam lepiej poznać XVIII-wieczną królewską kolekcję, ale też pokażą piękno i niepowtarzalność zgromadzonych w niej przedmiotów. Czeka nas wiele fotograficznych wyzwań oraz zachwytów nad makro i mikro kosmosem kolekcji.
Program warsztatów :
6 listopada: Zbliżenia do sztuki
13 listopada: Kadrowanie świata
20 listopada: Osobliwy portret
27 listopada: Tworzymy wystawę – Fotograficzne gabinety
Każda niedziela listopada, godz. 14:00
9. III Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego
7 listopada, godz. 12:00, Pałac na Wyspie – Panel dyskusyjny
7 listopada, godz. 19:00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii – Koncert kameralny muzyki polskiej
8 listopada, godz. 10:00, Podchorążówka, Sala Musztry – Rodzinny Koncert Paderewski, specjalny koncert dla rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi
8 listopada, godz.12:00, Podchorążówka, Sala Musztry – koncert zespołu harmonijkarzy „Animato”, specjalny koncert dla młodzieży
9 listopada godz. 10:00, Podchorążówka, Sala Musztry – warsztaty muzyczne dla dzieci
9 listopada, godz. 19:00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii – Koncert muzyki polskiej
10 listopada, godz. 18:00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii – Koncert jazzowy „Paderewski – Jazz – Inspiracje”
11 listopada, godz. 12:00, Podchorążówka, Sala Musztry – prezentacja filmów poświęconych I. J. Paderewskiemu
10. Festiwal De Musica
19 listopada, Pałac Myślewickigodz. 11:00-19:00 konferencja naukowa, Fuga w kulturze: Od Oświecenia do współczesności.
20 listopada, Stara Oranżeria – Teatr Królewski godz. 14:30-18:30 – Pasażerka Mieczysława Weinberga – po raz pierwszy w Rosji. Multimedialna prezentacja projektu z Jekaterynburga.
11. Sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta: Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna
Na zajęcia edukacyjne obowiązuje rezerwacja.
W ramach akcji „Darmowy listopad” nie tylko wnętrza Muzeum będą bardziej dostępne. Przez cały miesiąc wszystkie publikacje Biblioteki Łazienek Królewskich będzie można kupić z 10% rabatem. Zapraszamy do kas muzealnych, znajdujących się w Pałacu na Wyspie, Podchorążówce i w Starej Oranżerii.
25 listopada, godz. 18:00, Pałac na Wyspie
rezerwacje: rezerwacje@łazienki-krolewskie.pl, (22) 50 60 183