Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.10.2016 A A A
Darmowy Listopad w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
INFORMACJA PRASOWA
fot. Wojciech Holnicki

Z inicjatywy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz piąty Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie razem z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Łazienkami Królewskimi i Zamkiem Królewskim na Wawelu udostępniają w listopadzie swoje zbiory bezpłatnie!


Akcja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych kulturą, a w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów. Jak co roku, przyświecają jej trzy główne cele: edukacja kulturalna, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze. Z tej okazji Muzeum Pałacu w Wilanowie serdecznie zaprasza do odkrywania wyjątkowej, barokowej rezydencji budowanej dla króla Jana III od 1677 r., pełnej niezwykłych, cennych dzieł sztuki i pamiątek po mieszkańcach pałacu.

 

Trasa zwiedzania wilanowskiego muzeum obejmuje Apartmenty Królewskie, Galerie zwaną Muzeum, Galerię Portretu Polskiego.

 

Goście Wilanowa mają w tym roku wyjatkowa okazję by podziwiać wspaniały rzymski kabinet Jana III, wykonany w warsztacie Giacomo Hermana ok. 1670 roku, który od niedawna zdobi Antykamerę Króla. Bezcenny mebel (jeden z czterech zachowanych tego typu na świecie) był częścią kolekcji Jana III, monarcha otrzymał go w darze od papieża Innocentego XI. Kabinet ozdobiony jest miniaturami przedstawiającymi starotestamentowe sceny z życia Józefa i Mojżesza, wieńczy go pozłacana figura Marka Kurcjusza i popiersia rzymskich cezarów. Do dziś nie zachowały się, niestety: mechanizm zegara nocnego, znajdujący się niegdyś w szczycie szafki i wirginał zamykany w szufladzie cokołu. W 1733 roku królewicz Jakub Sobieski ofiarował go Prowincji Polskiej Ojców Kapucynów, z przeznaczeniem na cyborium do Kaplicy Loretańskiej przy kościele Kapucynów w Krakowie. W latach 2015-2016 mebel poddany został gruntownej konserwacji i częściowej rekonstrukcji w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

 

Po zakończonej konserwacji na ekspozycje wrócił konny portret Stanisława Kostki Potockiego pędzla J.L. Davida prezentowany w pałacu w Sali Białej. Obraz przeszedł szereg badań, dzięki którym wiemy o nim o wiele więcej, a on sam cieszy ponownie - i to z jeszcze większą siłą - gości wilanowskiej rezydencji.

 

Więcej informacji oraz program zwiedzania: http://www.wilanow-palac.pl/darmowy_listopad_w_rezydencjach_krolewskich_1.html

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...