Jeszcze do 19 sierpnia można zobaczyć w krakowskim Muzeum Narodowym ponad 300 prac gwiazdy rosyjskiej awangardy Aleksandra Rodczenki. Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie jest efektem współpracy Moskiewskiego Muzeum Domu Fotografii oraz Muzeum Narodowego. Jest to pierwszy w Polsce, tak duży retrospektywny pokaz twórczości artysty.
Nowoczesna fotografia, kolaże oraz fotomontaże Rodczenki, które zdominowały rosyjski konstruktywizm w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ukazuje z jednej strony klasyczny socrealizm, z drugiej zaś emanuje nowatorskimi rozwiązaniami w dziedzinie ukośnej kompozycji czy skrótów perspektywicznych zwanych „metodą Rodczenki”. „Eksperyment jest naszym obowiązkiem” mówił artysta, mając na myśli innowacyjność i nowe przesłanie awangardy rosyjskiej, polegającej na ukazaniu człowieka, a zarazem dotarciu do niego. Sztuka w rozumieniu Rodczenki miała traktować o ludziach i dla ludzi.
W ideach konstruktywizmu zaadaptowanych przez artystę w fotografii, nie brakuje charakterystycznego dla jego dzieł romantyzmu i melancholii, widocznych przede wszystkim w portretach oraz zdjęciach ukazujących świat teatru, miejscu jego dzieciństwa, gdzie za sprawą ojca często bywał już od najmłodszych lat.
Wystawie towarzyszy bogaty program, począwszy od wykładów i spotkań odbywających się w Gmachu Głównym Muzeum, poprzez koncert Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie, pokazy filmów rosyjskich, warsztaty dla dzieci, aż po prezentację Galerii Zewnętrznej czyli zdjęć z konkursu operującego hasłem Ruch, dynamika, sport, zorganizowanego w ramach wystawy, które oglądać można przed Gmachem Głównym.