Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.11.2016 A A A
Weekendowe premiery w Ninatece
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Koniec roku to dobry czas na filmowe podsumowania i nadrobienie zaległości. Wydawany przez Narodowy Instytut Audiowizualny portal Ninateka (www.ninateka.pl) postanowił ułatwić widzom wybór wartościowych pozycji i w każdy piątek proponuje kolejne premiery polskich filmów, które zdobyły serca widzów na filmowych festiwalach i w salach kinowych. Weekendowe premiery w Ninatece będą odbywały się do końca 2016 r.


W ramach akcji specjalnej w Ninatece od piątku do poniedziałku można oglądać online w otwartym dostępie przynajmniej jeden z tytułów, który odniósł sukces na festiwalach filmowych i cieszył się uznaniem publiczności w polskich kinach. W najbliższym czasie zapraszamy na:

 

18-21 listopada

„Argentyńska lekcja”, reż. Wojciech Staroń

 

25-28 listopada

„Sztuczki”, reż. Andrzej Jakimowski

„Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski

 

2-5 grudnia

„Performer”, reż. Maciej Sobieszczański i Łukasz Ronduda

 

Pierwsza premiera, którą będziecie mogli zobaczyc to premiera doskonałego dokumentu Wojciecha Staronia „Argentyńska lekcja”, zwycięzcy Festiwalu Filmowego w Krakowie w 2011 roku i kilkunastu festiwali międzynarodowych. W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument „Syberyjska lekcja” o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

 

Andrzej Jakimowski  jest jednym z bardziej oryginalnych współczesnych polskich reżyserów. W swych filmach przedstawia obrazy otaczającej nas rzeczywistości – nie bez powodu debiutami reżyserskimi Jakimowskiego były filmy dokumentalne. Obrazy te silnie odnoszą się do realności w wielu jej płaszczyznach. Listopad zamkniemy pokazem dwóch filmów reżysera: „Sztuczek” oraz „Imagine”.

 

Tytułowe „Sztuczki" to drobne gry z losem, jakie uprawia para bohaterów 6 - letni Stefek i jego 17 - letnia siostra Elka mieszkający w obskurnej kamienicy w Wałbrzychu, usiłując wpłynąć na bieg wydarzeń. W ich działaniach nie ma interesowności - raz owe sztuczki dotyczą ich, kiedy indziej znów obcych ludzi, którym chcieliby nieco pomóc, jak np. pechowemu handlarzowi jabłek, od którego nikt nie kupuje owoców. Oboje wiedzą jednak, że gra z losem wymaga niekiedy długotrwałych zabiegów i starań, różnych poświęceń z ich strony. Los jest bowiem przekupny: jeśli ma nam coś dać, często domaga się czegoś w zamian.

 

„Imagine” to historia ociemniałego instruktora orientacji przestrzennej Iana, który przybywa do lizbońskiej kliniki dla niewidomych dzieci, by nauczyć je poruszania się bez białej laski. Szybko zjednuje sobie sympatię podopiecznych, jednak kierownictwo zakładu coraz mocniej wątpi w skuteczność jego niekonwencjonalnych metod. Film „Imagine" jest dedykowany żonie reżysera, scenografce Ewie Jakimowskiej oraz pamięci Bena Underwooda, zmarłego w 2009 roku niewidomego nastolatka, który zadziwił cały świat swoją niepospolitą umiejętnością echolokacji.

 

Grudzień otworzy premiera projektu zrealizowanego przez Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudę, który jest pierwszą na świecie wystawą sztuki mającą formę filmu fabularnego. „Performer” to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie.  Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją  sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performersu „Baloniarz” powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem. „Performer” to mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie,

 

Szczegóły kolejnych premier na www.ninateka.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...