Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.11.2016 A A A
"WYSTAWA ZABAWEK" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Do 12 lutego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie można oglądać nową ekspozycję czasową:  „WYSTAWĘ ZABAWEK”. Muzeum przygotowało także program wydarzeń towarzyszących wystawie oraz specjalne lekcje muzealne.


"WYSTAWA ZABAWEK" to ekspozycja, na której  zostanie zaprezentowanych ponad 300 zabawek pochodzących ze zbiorów państwowych oraz prywatnych kolekcji. Będą to polskie zabawki z różnych okresów historycznych. Najstarsze z nich datowane są na XI wiek, najpóźniejsze pochodzić będą ze współczesnych – również dziecięcych! - kolekcji.

 

Na wystawie zobaczymy zabawki, które dzieci animują aranżując pewnego rodzaju spektakl (będą to przede wszystkim figurki ludzkie i zwierzęce) oraz przedmioty, które stają się figurami lub akcesoriami rozmaitych gier (kule, piłki, pionki, gwizdki).

 

Centrum ekspozycji zajmą najstarsze zabawki pochodzące z wykopów archeologicznych z terenów Polski. Są to przede wszystkim miniaturki z drewna, gliny lub stopu cyny z ołowiem (akcesoria kuchenne, fragmenty mebelków dla lalek, miniaturowa broń), figurki zwierząt i ludzi, a także takie zabawki jak bączki, warkotki, gwizdki czy skarbonki, akcesoria różnych gier.

 

Zwiedzający nie będą się nudzić! Aranżacja wystawy zachęci ich do szukania relacji między zabawkami sprzed 1000 lat a tymi, które pamiętają z własnego dzieciństwa, dzieciństwa swoich rodziców, dziadków i pradziadków a nawet prapradziadków.

 

Motto wystawy stanowi zdanie Katarzyny Kabacińskiej: „Zabawa może istnieć bez zabawki, ale zabawka bez zabawy jest tylko zwykłym przedmiotem”. Towarzyszyło ono przy tworzeniu wszystkich elementów wystawy: od samego projektu aranżacji wystawy, która ma nie tylko pokazać przedmioty, ale i sposób ich wykorzystywania, poprzez interaktywne zwiedzanie angażujące małych gości, aż do programu wydarzeń towarzyszących, w ramach których odbywać się będą pokazy filmowe, wykłady i warsztaty.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Zobacz plakat promujący film OZI: GŁOS DESZCZOWEGO LASU
Ozi, mała orangutanka, udowadnia, że TWÓJ GŁOS MOŻE ZMIENIĆ ŚWIAT. ...
Jak Cleo sprawdziła się w dubbingu filmu „Panda i afrykańska banda”? Przekonajcie się sami!
Nie lada gratka dla fanów i fanek Cleo! Głos utalentowanej wokalistki ...
Poznaj bohaterów wspaniałej animacji przygodowej „Łowcy przygód", którzy ratują świat!
„Łowcy przygód" to film scenarzysty „Rio 2" i „Pierwszej gwiazdki". ...
Ulubieni bohaterowie i nowe zabawy! Krótkometrażówki "Blue w szortach" już na Disney+
Od 3 lipca ulubiony serial animowany małych i dużych widzów powraca ...