Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.12.2016 A A A
Etyka a myślenie - sesja naukowa w cyklu Nowe medytacje filozoficzne w Łazienkach Królewskich
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Już w najbliższą sobotę o godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Nowych medytacji filozoficznych w Łazienkach Królewskich”. Tematem sesji z udziałem m.in.  Andrzeja Ledera, Jadwigi Mizińskiej i Piotra Graczyka jest „Etyka a myślenie”, a punktem wyjścia do filozoficznych rozważań – twórczość prof. Barbary Skargi i prof. Cezarego Wodzińskiego.


Grudniowa sesja jest drugim w tym roku spotkaniem z cyklu "Nowe medytacje filozoficzne", organizowanym przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi i Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Uczestnicy dyskusji przyjrzą się relacjom między myśleniem a etyką, które śledzili, choć na różne sposoby, prof. Skarga i prof. Wodziński. Oboje nieodmiennie kierowali się przy tym etyką rzetelnego myślenia.

 

W połowie tego roku - w ramach edycji "Dzieł zebranych" - ukazał się I tom "Pism rozproszonych", prof. Skargi, zbierający teksty z lat 1989-2000. W tym okresie autorka równolegle z refleksją metafizyczną uprawiała namysł nad kwestiami obywatelstwa, źródeł zła, relacji społecznych - nierzadko w bezpośrednim odniesieniu do aktualnych wydarzeń i obiegowych diagnoz.

 

Jej uczeń, Cezary Wodziński, w swoich tekstach niejednokrotnie zajmował się zagadnieniami o nieuchronnie etycznej wymowie - jurodstwem, zaangażowaniem Heideggera w nazizm, wreszcie złem.

 

Obie filozofie - jakkolwiek nierzadko sięgały po różne inspiracje i filozoficzne języki - łączyło z pewnością jedno: świadomość czasu, w którym formułuje się własną myśl. W obu przypadkach była to głęboka świadomość myślenia w i wobec XX wieku, także kłopotów, w jakie uwikłał ów wiek zarówno etykę, jak i samo myślenie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...