Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na spotkania ze współczesną polską awangardą muzyczną, które zaprezentują jej bogactwo i różnorodność. W programie znajdą się występy minimalistów, improwizatorów i konceptualistów. 27 stycznia cykl koncertów „Awangarda na ucho” otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera, jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów. Wstęp wolny.
Awangarda na ucho
W związku z obchodami stulecia awangardy w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl comiesięcznych koncertów, które przybliżą nurty i tendencje we współczesnej polskiej awangardzie w muzyce. W programie poszczególnych wieczorów pojawi się m.in. konceptualizm, free jazz i elektroakustyka, twórcy perspektywiczni oraz nestorzy polskiej sceny awangardowej.
Nie zabraknie preparacji, dronów i partytur graficznych. Przyjrzymy się stykowi awangardy z jazzem i muzyką elektroniczną. Wybierzemy się także do Azji, pamiętając, jak ważne źródło inspiracji stanowiła dla XX-wiecznych kompozytorów kultura orientalna (od Karola Szymanowskiego po Steve’a Reicha i Terry’ego Rileya) – zapraszają organizatorzy. - Mamy nadzieję, że ów cykl pokaże odwagę, spontaniczność i żywotność polskiej awangardy muzycznej. Nie możemy obiecać, że będzie to doświadczenie miłe, łatwe i przyjemne. Z pewnością jednak nudno nie będzie.
Premiera solowej płyty Huberta Zemlera „Pupation of Dissonance"
„Awangardę na ucho” otworzy premiera solowej płyty Huberta Zemlera, klasycznie wykształconego instrumentalisty znanego z zespołów LAM, Shy Albatross czy Slalom oraz jednego z najbardziej wszechstronnych polskich perkusistów.
Zemler jest także autorem entuzjastycznie przyjętych płyt solowych: „Moped”, „Gostak & Doshes” oraz „Pupation of Dissonance”. Na tej ostatniej – której oficjalna premiera odbędzie się w NInA – artysta składa hołd historii muzyki perkusyjnej. Od roli dodatków barwowych w muzyce symfonicznej, poprzez odkrywanie piękna dźwięków „niemuzycznych” aż po mariaż urządzeń akustycznych z elektronicznymi. Podczas koncertu publiczność usłyszy również zaskakującą autorską aranżację jednego z utworów Steve’a Reicha.
Koncert odbędzie się w piątek, 27 stycznia o godz. 20.30 w siedzibie NInA. Wstęp wolny.
Premiera drugiej płyty zespołu Saagara
Na drugiej płycie polsko-indyjskiego kwintetu Saagara, klarnecista i kompozytor, a przy tym tegoroczny laureat Paszportów Polityki w kategorii „muzyka popularna” - Wacław Zimpel poszukuje punktów wspólnych pomiędzy współczesną muzyką elektroniczną, a tradycyjnym systemem rag. W jego muzyce nie brakuje odniesień do muzyki ludowej z różnych stron świata rodem z Pakistanu, Japonii, Tybetu, Rosji, Izraela czy Maroka.
Od kilku lat w centrum zainteresowań kompozytora znajduje się muzyka karnatycka wywodząca się z okolic Bengaluru, czyli południowych Indii. Owocem tej fascynacji jest właśnie zespół Saagara, który Zimpel współtworzy z wybitnymi indyjskimi instrumentalistami. W 2015 roku ukazał się debiutancki album kwintetu zatytułowany po prostu „Saagara”. Koncertowa premiera drugiego albumu odbędzie się w NInA 27 lutego o godz. 20.00. Tym razem klasycznej muzyce karnatyckiej towarzyszą brzmienia elektroniczne zaprogramowane przez Zimpla. Artysta, który przyznaje, że jego pierwsze wyobrażenia o muzyce indyjskiej były zapośredniczone przez amerykańskich minimalistów pokroju Terry’ego Rileya, sam rusza ich tropem, szukając pomostów pomiędzy europejską muzyką współczesną, a klasycznym systemem rag.
Za symboliczny początek polskiej awangardy, której stulecie przypada w tym roku, przyjmuje się otwarcie I Wystawy Ekspresjonistów Polskich w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych 4 listopada 1917 roku.