Do niedzieli 12 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać pokaz „Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie”, na którym prezentowane są dzieła zakupione, podarowane oraz odzyskane w latach 2014–2016. Na pokazie znajduje się ponad dwieście spośród pozyskanych do Muzeum dzieł, w tym malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego, poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Wybór ten stanowi barwną mozaikę materialną, kulturową i historyczną, a także unaocznia sposób budowania i uzupełniania muzealnych kolekcji.
Wśród zakupionych prac znalazły się m.in. bezcenny dokument epoki, rysunek Jeana Pierre’a Norblina Widok pałacu Pociejów w Warszawie czy litografia francuskiego postimpresjonisty Henriego de Toulouse-Lautreca. Zaś pośród darowizn wyróżniają się obrazy Rafała Malczewskiego i Artura NachtaSamborskiego. Uwagę zwracają dzieła odzyskane – Portret młodego mężczyzny Krzysztofa Lubienieckiego oraz Chrzest dworzanina królowej etiopskiej Johanna Conrada Seekatza.
Finisażowi pokazu „Bezcenne. Nabytki Muzeum Narodowego w Warszawie” towarzyszą oprowadzania i wykład. W niedzielę 12 lutego o godzinie 12.00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z Piotrem P. Czyżem, następnie o godzinie 16.00 na spacer po pokazie pt. „W kręgu darczyńców”. Natomiast o godzinie 14.00 MNW zaprasza na wykład pt. „Fotograficzne spotkanie z historią. Zamek w Podhorcach w obiektywieEdwarda Trzemeskiego”.
Oprowadzania
12 LUTEGO / NIEDZIELA / GODZINA 12.00
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW
Oprowadzanie kuratorskie – spotkanie z kustoszem Piotrem P. Czyżem
12 LUTEGO / NIEDZIELA / GODZINA 16.00
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW
W kręgu darczyńców – oprowadzanie po wystawie / Katarzyna JanusBorkowska
Wykład
12 LUTEGO / NIEDZIELA / GODZINA 14.00
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / zapisy* (od 6 lutego,Przyjaciele MNW od 30 stycznia)
Fotograficzne spotkanie z historią. Zamek w Podhorcach w obiektywie Edwarda Trzemeskiego / Katarzyna Mączewska
Zamek w Podhorcach, zwany Wersalem Podola, to jedna z największych rezydencji obronnych Rzeczypospolitej. Serie fotografii prezentujących zamek i jego bogato wyposażone wnętrza wykonał jeden z cenionych fotografów lwowskich, Edward Trzemeski. Prace znajdują się w zbiorach MNW od 2015 roku.