Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.02.2017 A A A
"Z dala od zgiełku"
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Od 28 lutego do 16 marca w warszawskiej Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego będzie można podziwiać prace wybitnej malarki Janiny Wierusz-Kowalskiej. Kuratorem wystawy jest Kama Zboralska – dziennikarka i mecenas sztuki współczesnej.


Tytuł wystawy jest nawiązaniem do tytułu XIX-wiecznej powieści Thomasa Hardy'ego. Ten pełen melancholii obraz zwraca uwagę na warunki i okoliczności pracy artysty. „Świat sztuki" kierujący się nierzadko modą i powierzchownością uniemożliwia artyście zdobycie kluczowego dystansu i doświadczania czystej obserwacji. Wybrane przez artystkę miejsce do pracy jest pozbawione zgiełku oraz zbędnego audytorium. Tylko taka przestrzeń mogła zrodzić minimalistyczne i pierwotne w swej formie obrazy, składające się na cykl „Z dala od zgiełku". To geometryczne prace zredukowane do elementarnych form postrzegania świata, pozbawione zbędnych upiększeń i egzaltacji.

 

Obrazy prezentowane w Galerii (-1) są świadectwem matematycznej budowy świata. Kierują światło na rzeczy, które choć często pomijane, istnieją od zarania. Konsekwentnie nadają im nową formę. W swoich proporcjach malarstwo to oddaje dynamikę i kształt przyrody, przywołując jej harmonię i współzależności. Muszla ślimaka, kształt roślin czy proporcje ciała są doskonałe, a malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej zdaje się nam o tym przypominać. Pogłębiona świadomość oraz intelektualny namysł artystki nad światem przywodzą na myśl renesansowych mistrzów. W pracach tych widoczny pozostaje również wpływ cenionego przez artystkę minimal artu, w tym twórczości Sol LeWitta czy polskich abstrakcjonistów Henryka Stażewskiego i Wojciecha Fangora.

 

Janina Wierusz-Kowalska jest malarką, projektantką oraz wykładowczynią. Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała na Wydziale Form Przemysłowych i na Wydziale Malarstwa. Przez wiele lat związana była z dydaktyką i twórczym kształceniem. Założyła autorską Szkołę Sztuki Wizualnej, a następnie Warsztaty Artystyczne - system kursów, stanowiący etap przygotowawczy na wyższe uczelnie artystyczne i na wydziały architektury. Swoje prace prezentowała w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych w Buenos Aires, Brukseli, Warszawie i Krakowie. Obecnie zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem, projektowaniem form graficznych i tkaniną unikatową.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...