Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.02.2017 A A A
10.Netia Off Camera - kino "Aż po grób"
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Tęsknota za romantycznymi historiami i kinowe reprezentacje przyszłości to kolejne nowości w programie Netia Off Camera. Sekcje Aż po grób i Przyszłość nadejdzie dziś zaskakują wywrotowością i nowatorskim podejściem do poruszanych tematów.


Ach, miłość! To patetyczne westchnięcie wydaje się być usprawiedliwione, gdy pomyśleć o całej gamie wzniosłych uczuć, jakie pokazują filmowe melodramaty. Przez krytyków traktowane są po macoszemu, spotykają się z pobłażliwym uśmiechem i cynicznym komentarzem wyrobionej artystycznie publiczności. Czy przedstawienie ekranowej miłości bez przymrużenia oka jest w ogóle możliwe? Aż po grób - specjalna sekcja 10.NETIA OFF CAMERA - ma ambicje udowodnić, że twórcze i inspirujące przepisania konwencji melodramatycznych są możliwe. Mało tego, uwikłane w miłosne układy i układziki ekranowe postacie odsłaniają naszą tęsknotę za romantycznymi opowieściami.

 

W ramach sekcji Aż po grób festiwalowa publiczność zobaczy m.in. „Noces” Stephana Strekera. To historia Zahiry mieszkającej razem ze swoją rodziną pakistańskiego pochodzenia w Brukseli. Zgodnie z tradycją rodzice - w geście „nowoczesnej wspaniałomyślności” - pozwalają jej wybrać małżonka spośród trzech kandydatów za pośrednictwem Skype’a. Dziewczyna buntuje się…Reżyser konfrontuje świat imigrantów z Europą Zachodnią, odsłaniając sztywne kulturowe bariery między nimi. Jednocześnie z wyczuciem wygrywa napięcia wynikające z odmiennych mentalności swoich bohaterów. Z kolei „Młodzi i Przebojowi” to film o dorastaniu, młodzieńczej miłości, walce o sukces i o własną tożsamość. Nominowana w tym roku do Złotych Globów brytyjska opowieść rozgrywa się w rytm przebojów New Wave. Ma w sobie potężną dawkę pozytywnej energii, która udziela się również widzom.

 

W filmach niezależnych można odnaleźć inne modele opowiadania o niej niż te, do których przyzwyczaiło nas kino głównego nurtu. Oglądamy optymistyczne i sielankowe utopie, ale i  zanurzone w nihilizmie i wynikające z pesymistycznego postrzegania losów świata dystopie. Sekcja Przyszłość nadejdzie dziś jest zaproszeniem do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, która jak w numerze kultowego zespołu The Doors, jest bliżej i nadejdzie szybciej niż nam się to wszystkim zdaje. W ramach sekcji zobaczmy m.in. „Przebudzonych”. Dystopijna wizja przyszłości w gwiazdorskiej obsadzie - Kristen Stewart i Nicholas Hoult- pokazywana była m.in. w oficjalnej selekcji Festiwalu w Toronto. Reżyser, zwycięzca Sundance, Drake'a Doremusa opowiada o zdehumanizowanym społeczeństwie, wypranym z uczuć i emocji. Z kolei francusko-belgijsko-hiszpański „Evolution" w reżyserii Lucile Hadzihalilovic to niepokojąca historia utopijnej wyspy, na której mieszkają jedynie kobiety ze swoimi synami.

 

Do zobaczenia podczas 10.Netia Off Camera od 28 kwietnia do 7 maja w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie na www.offcamera.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...