Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.03.2017 A A A
„OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”
INFORMACJA PRASOWA
fot. E. Turlejska

Muzeum Historii Żydów Polskich inauguruje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Przez kolejne półtora roku POLIN zorganizuje szereg wydarzeń przywracających pamięć o przyczynach i skutkach Marca ’68. Kulminacją programu w 50. rocznicę antysemickiej kampanii będzie otwarcie wystawy czasowej. Zapraszamy na wydarzenia z udziałem emigrantów marcowych i świadków tamtych historii już 7 i 8 marca w Muzeum POLIN.


Pięćdziesiąt lat temu z Polski musiało wyjechać kilkanaście tysięcy osób uznanych za „obce”. Muzeum POLIN szuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

 

W marcu 1968 r. władze komunistyczne rozpętały antysemicką kampanię propagandową. Była to reakcja na ogólnopolską falę protestów studentów i inteligencji zapoczątkowaną wiecem na Uniwersytecie Warszawskim 8 marca 1968 r. Cynicznie grając na antyżydowskich resentymentach, władze chciały w ten sposób zohydzić w oczach społeczeństwa środowisko stające w obronie coraz bardziej ograniczanych przez partię komunistyczną swobód intelektualnych. Odpowiedzią reżimu Władysława Gomułki było więc nie tylko brutalne tłumienie demonstracji i aresztowania ich uczestników, ale także oskarżenia, że są oni tzw. agentami syjonizmu. Fakt, że niektórzy z uczestników protestów mieli żydowskie pochodzenie, stał się pretekstem do ataku na całą społeczność żydowską w Polsce. Skutkiem Marca ’68 była pacyfikacja polskiego życia intelektualnego i wymuszona emigracja 13 tysięcy polskich Żydów.

 

Pierwsze wyjątkowe spotkanie inaugurujące program już 7 marca. Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie „Warszawa wiosną 1967”, podczas którego nasi goście – Barbara Hoff, Stanisław Tym, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński i Adam Ringer - będą rozmawiać o marzeniach młodzieży tamtych czasów, ich planach i stylu życia. Natomiast 8 marca poznają Państwo przejmujące historie ludzi wygnanych z Polski. O swoich przeżyciach opowiedzą fotografka, pisarka i dokumentalistka filmowa Joanna Helander oraz przedsiębiorca Tadeusz Gruber, którzy wyemigrowali do Szwecji. Trzecim gościem spotkania będzie Krystyna Naszkowska, publicystka Gazety Wyborczej, która spisała losy polskich Żydów w swojej książce „Wygnani do raju. Szwedzki azyl”. Ostatnim wydarzeniem rozpoczynającym program będzie spacer po  Dworcu Gdańskim, który wciąż kojarzy się z wyjazdami zmuszonych do emigracji Żydów obywateli Polskich. Podczas spaceru 19 marca wspólnie odkryjemy zapomnianą historię stacji i opowiemy o jej architekturze. Uroczystość upamiętniająca wydarzenia marcowe jest organizowana przez Fundację Shalom 8 marca o godz. 12.00 na Dworcu Gdańskim.

 

W ramach programu „Obcy w domu. Wokół marca ‘68” do września 2018 r. będą organizowane różnorodne wydarzenia dla szerokiej publiczności wśród nich m.in. spotkania,  debaty i wykłady. W związku z programem tworzona jest także specjalna oferta edukacyjna dla szkół i nauczycieli.

 

W 50. rocznicę Marca ’68 otwarta zostanie wystawa czasowa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” (czynna od marca do września 2018 r.) opowiadająca o przyczynach i przebiegu antysemickiej kampanii propagandowej oraz o jej dalekosiężnych konsekwencjach, które doprowadziły m.in. do wyjazdu z kraju 13 tysięcy polskich Żydów. Wystawa przez pryzmat wydarzeń marcowych przyglądać się będzie także aktualnym problemom i wyzwaniom - zjawisku przymusowej emigracji i związanym z nim poczuciu obcości, utraty domu, rodziny, przyjaciół i swojego miejsca zakorzenienia. Ekspozycja została opracowana przez kuratorkę Natalię Romik i SENNA Kolektyw we współpracy z Muzeum POLIN.

 

Równolegle Muzeum POLIN rozpoczyna akcję zbierania pamiątek i przedmiotów związanych z marcem roku 68. Zachęcamy w imieniu organizatorów do podzielenia się przedmiotami związanymi bezpośrednio z wydarzeniami marcowymi, takimi jak: listy, fotografie, pamiętniki, dokumenty związane z wyjazdem, utratą pracy, emigracją, przedmioty codziennego użytku zabrane w drogę lub zostawione przyjaciołom w Polsce. Podarowane Muzeum pamiątki staną się ważnym elementem planowanej wystawy czasowej, budując część instalacji zatytułowanej „Archiwum Marca” oraz kolekcji zbiorów POLIN. Wszelkich informacji dotyczącej akcji zbierania pamiątek udziela bezpośrednio Aleksandra Przeździecka-Kujałowicz (22 37 93 715, aprzezdziecka@polin.pl) z Działu Zbiorów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...