Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.03.2017 A A A
JEDNOCZESNOŚĆ ZDARZEŃ
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Na wystawie „Jednoczesność zdarzeń” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac młodych twórców, będących laureatami lub finalistami ubiegłorocznych edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Toruńska wystawa to niezwykły moment spotkania dwóch na pozór odległych perspektyw — pokoleniowej i czasowej — gdzie równoprawny i ważny głos mają przedstawiciele jednej i drugiej strony.


Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny wyrusza w Polskę, żeby pokazać szerokiej publiczności prace młodych twórców — laureatów konkursu APH. Tym razem — z wystawą „Jednoczesność zdarzeń” – zatrzymuje się w Toruniu. Na wystawę składa się osiemnaście prac młodych artystów, którzy tworzyli w określonej chwili — kiedy byli studentami wydziałów artystycznych różnych polskich uczelni, a poprzez udział w konkursie zdecydowali się zaprezentować swoją wypowiedź na wybrany temat. Chociaż poszczególne prace powstawały w przeciągu kilku lat, ich autorzy tworzyli w bardzo podobnym dla siebie momencie — byli młodzi, poszukujący, komentujący, budujący swoją tożsamość artystyczną. Język ich wypowiedzi, poruszane tematy, stosowane techniki są różne. Łączy ich ten sam moment życia, kiedy ich spojrzenie na świat i sztukę zostało zauważone przez jury lub wygrywało konkurs.

 

— Piotr Szpilski wybrał do wystawy prace szesnastu młodych artystów, tworzących obiekty różniące się w temacie i sposobie wypowiedzi artystycznej, ale mające jeden wspólny mianownik — czas, w jakim powstawały. Z jednej strony układają się one w abstrakcyjną mapę wzajemnie przecinających się wątków, z drugiej prezentują jeden wspólny obraz doświadczeń i refleksji, łączący twórcę i odbiorcę — tłumaczy Mateusz Kozieradzki, kurator CSW w Toruniu.

 

Artystyczna Podróż Hestii to nie tylko odbywający się od 15 lat konkurs, w ramach którego udało się już zrealizować 24 rezydencje artystyczne w Nowym Jorku i Walencji oraz zgromadzić ponad 30 dzieł sztuki w kolekcji. To także całoroczny program promocji młodej sztuki, dzięki któremu zorganizowano 33 indywidualne i zbiorowe wystawy w całym kraju:

 

— Z pracami tworzonymi przez uczestników naszego konkursu docieramy w różne regiony Polski – zarówno do mniejszych, jak i większych miast. Mam nadzieję, że toruńska wystawa stanie się inspirującą i angażującą dla tutejszych odbiorców podróżą w „czasoprzestrzeni”. Podróżą, która odkryje przed nami wszystkimi, jak wiele łączy nas dzisiaj ze sprawami podjętymi przez młodych artystów w przeszłości — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

 

Wystawa Jednoczesność zdarzeń organizowana jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii, która chce w ten sposób uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu. Co roku, zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W „podróży” są także prace laureatów konkursu, które prezentowane są szerokiej publiczności w różnych regionach w kraju — w mniejszych i większych miastach. I tak, wystawa w Toruniu jest kolejną — po Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Głogówku, Wrocławiu, Sopocie, Warszawie i Kaliszu — okazją, żeby zapoznać się z niecodzienną perspektywą i widzeniem świata przez młodych twórców.

 

Wystawa wybranych prac laureatów i finalistów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Kiedy: 17 marca–16 kwietnia 2017 r.

Wernisaż wystawy: 17 marca godzina 19:00

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...