Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.03.2017 A A A
Charlie Ciuch-Ciuch
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Ostatnio do księgarń trafiła wyjątkowa książka dla dzieci i miłośników Stephena Kinga. Wyjątkowa – bo trafia wprost z kart… książki. To właśnie tę bajkę czyta jeden z bohaterów jego słynnej sagi „Mroczna wieża”, Jake Chambers, komentując ją w charakterystyczny dla siebie sposób.


Amerykański wydawca Kinga Simon & Schuster i wydawcy tłumaczeń jego książek podjęli zaproponowaną przez pisarza literacką zabawę: nadanie fikcyjnej publikacji realnych kształtów, czyli wydanie limitowanej edycji bajki „Charlie Ciuch-Ciuch”.

 

2 listopada 2016 roku książka trafiła do księgarń w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jej tłumaczenia w oryginalnej szacie graficznej z ilustracjami Neda Damerona dotrą do czytelników kilkunastu krajów. A wkrótce na ekrany kin wejdzie też adaptacja filmowa „Mrocznej wieży”. To wyjątkowy czas dla miłośników Stephena Kinga.

 

W Polsce książka ukazuje się w nowym, przygotowanym z myślą o młodym czytelniku, znakomitym tłumaczeniu Maciejki Mazan.

 

Tę bajkę, którą na kartach sagi (w tomie pt. „Ziemie jałowe”) kupuje w księgarni na Manhattanie Jake Chambers, wydano – według narracji powieści Kinga – w 1942 roku, a jej autorką ma być Beryl Evans. A sam King rekomenduje dziś tę bajkę słowami: „Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta!”.

 

To historia Charliego Ciuch-Ciuch, na pozór zwyczajnej „ciuch-ciuch-ciuchci”, i jego wielkiej przyjaźni z maszynistą Bobem. Charlie nie jest zwykłym parowozem – potrafi bowiem nie tylko mówić (i śpiewać!), ale przede wszystkim czuć! Kochać, przyjaźnić się, cieszyć, mieć marzenia i ambicje… A – odsunięty na boczny tor – cierpi, podobnie jak oddany mu maszynista Bob. To właśnie ich przyjaźń i płynąca z niej siła (oraz ostateczne zwycięstwo w starciu z nowoczesnością) są najbardziej wzruszającym wątkiem bajki z kart „Mrocznej wieży”.

 

Jednak „Charlie Ciuch-Ciuch” to także piękna przypowieść o wartości doświadczenia, ucząca szacunku dla starości. Bo starość to mądrość i zdobyta z wiekiem umiejętność radzenia sobie z problemami. Historia Charliego poruszy z pewnością serca dzieci. Ale i dorosłych… Szczególnie miłośników Kinga. Ta książka to rarytas tym większy, że jej edycja jest limitowana.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...