Czym dla Ciebie jest patriotyzm? Kim są współcześni bohaterowie? To hasło konkursu #63PL organizowanego po raz drugi przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundację Off Camera przy współpracy Onet.pl.
Konkurs filmowy #63PL jest skierowany do młodych ludzi w wieku 15-20 lat, którzy chcą odpowiedzieć na pytanie Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Nie ma złych odpowiedzi. Nie będą oceniane przekonania polityczne, poglądy, zasady życiowe, tylko artystyczne aspekty 63-sekundowego obrazu.
Współcześni młodzi ludzie codziennie produkują własne filmy. Są jednocześnie reżyserami, scenarzystami, a często odtwórcami głównej roli. Smartfony są ich kamerami i stołami montażowymi, a media społecznościowe zastępują sieć dystrybucji. Poprzez konkurs #63pl chcemy tym młodym twórcom podpowiedzieć ciekawy temat, a przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie czym jest dla nich patriotyzm? Cenne dla nas jest indywidualne ujęcie tego tematu, dlatego też nie chcemy zawężać formy materiału – może być to animacja, fabuła, grafika – zaznacza Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zasady konkursu: od 3 do 23 kwietnia włącznie należy nagrać i wysłać 63-sekundowy materiał audiowizualny opracowany w dowolnej technice. Może być kręcony smartfonem, kamerą czy aparatem fotograficznym. Istotne jest, by w swoim przekazie odpowiadał na pytanie konkursowe. Nagrany materiał należy zamieścić w darmowym, wirtualnym dysku OnetDysk i udostępnić do oceny jury na podany w regulaminie adres e-mail.
Nagrody zostaną przyznane przez jury, w skład którego wchodzą: Maciej Ślesicki, (reżyser filmowy), Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera) oraz Bartosz Węglarczyk (Onet.pl).
Nagrodą w konkursie będzie specjalny pokaz zwycięskich filmów na festiwalu Netia Off Camera – Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego, który odbędzie się między 28 kwietnia a 7 maja 2017 roku w Krakowie. Dodatkowo w serwisie VOD.pl zostanie utworzony dedykowany kanał #63PL-konkurs, na którym będą publikowane zgłaszane do konkursu materiały. Wybrane prace trafią również na stronę główną Onetu.
Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe w wysokości:
I miejsce – 5 000 zł
II miejsce – 3 000 zł
III miejsce – 1 500 zł
Zostanie również przyznana dodatkowa nagroda specjalna w wysokości 3 000 zł w przygotowanej przez Grupę Onet.pl kategorii Moment z historii Polski, z którego jestem dumny.