Indywidualizm, wizjonerstwo oraz droga pod prąd współczesnej kinematografii – to idee przyświecające Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu T-Mobile Nowe Horyzonty, którego 12 edycja odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19–29 lipca.
Festiwal Nowe Horyzonty powstał jako alternatywa dla koneserów kina wyrażającego sprzeciw wobec głównego nurtu kinematografii światowej tworzonej z myślą o masach oraz nacechowanej w dużej mierze konsumpcjonizmem. Podczas przeglądu prezentowane są niekonwencjonalne autorskie produkcje, innowacyjne pod względem zarówno treści, jak i formy. Ten największy festiwal w Polce, który zarazem zaliczany jest do najbardziej istotnych filmowych retrospektyw w centralnej Europie, nie skupia się tylko i wyłącznie na kinie. Wydarzenia towarzyszące poruszają tematykę sztuki w całej zróżnicowanej gamie jej odsłon, począwszy od wykładów, warsztatów, koncertów, spektakli, aż po wystawy oraz instalacje, tworzące wielopłaszczyznową propozycję artystyczną ukazującą tytułowe nowe horyzonty.
Filmem, który otworzy Festiwal będzie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes najnowsze dzieło Michaela Hanekego Miłość, reżysera obsypanych nagrodami Białej wstążki, Pianistki czy Ukryte. W ciągu dziesięciu dni festiwalu pokazanych zostanie ponad 460 filmów, z czego 160 po raz pierwszy wyświetlanych w Polsce.
Festiwal, podobnie jak w poprzednich edycjach, podzielony został na poszczególne sekcje. Część konkursowa Nowe Horyzonty zaprezentuje 14 nierzadko prowokacyjnych premier z całego świata, które powalczą o nagrodę Grand Prix i 20 tys. euro, a także nagrodę publiczności i prestiżową nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI. W ramach tej sekcji odbędzie się również Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, Polskie Filmy Krótkometrażowe oraz Europejskie Filmy Krótkometrażowe.
W sekcji Panorama będzie można zobaczyć filmy znakomitych twórców, nagradzane na światowych festiwalach, między innymi Szaleństwo Almayera w reżyserii Chantal Akerman, powstały na podstawie debiutanckiej powieści Josepha Conrada.
W ramach sekcji Re-mixed. Ze sceny na ekran, pokazane zostaną sylwetki gwiazd rocka i muzyki pop w kultowych, jak i nieznanych dotąd produkcjach, zaś drugi biegun rzeczywistości zaprezentuje sekcja Dokumenty, eseje oraz Mockumenty czyli filmy korzystające z konwencji dokumentu, ale kreujące nierzeczywiste obrazy.
Pozostał strefy przedstawią najciekawsze filmy meksykańskie, retrospektywy, obrazy inspirowane apokalipsą czy alternatywne polskie produkcje z lat 80.
Nie obędzie się bez festiwalowego pokazu specjalnego filmu Marina Abramowić: artystka obecna, wzbudzającego duże zainteresowanie, a to ze względu na obraz poruszający życie i twórczość rewolucyjnej artystki jugosłowiańskiego pochodzenia, tworzącej w Stanach Zjednoczonych. Druga interesująca projekcja poza głównymi nurtami Nowych Horyzontów to zrekonstruowany legendarny niemy film Mania z Polą Negri w roli głównej.
Szczegółowy program na www. nowehoryzonty.pl