Głowa do góry! Z nieba znów sypną Perseidy. Jak co roku w nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum tego najbardziej znanego roju meteorów. Można ich wtedy zobaczyć ok. 100 na godzinę! Zapraszamy do parku przy Centrum Nauki Kopernik na wspólne obserwacje. Specjalnie dla Was gasimy światła!
Spadające gwiazdy to meteory - okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu atmosferę. W rzeczywistości są zaledwie drobiną pyłu, często nie większą od ziarenka piasku. Na skutek tarcia o ziemską atmosferę rozgrzewają się, ulegają spaleniu, a ślad takiego procesu obserwujemy na niebie jako krótkotrwały, szybki błysk , wyglądający jak spadająca gwiazda.
Najwięcej meteorów widać wówczas, gdy Ziemia zderzy się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez jakąś kometę. Tak dzieje się co roku w lipcu i sierpniu, gdy nasza planeta spotyka się z materiałem pozostawionym przez kometę 109P/Swift-Tuttle. Ziemia przedziera się przez jej warkocz, którego cząsteczki wdzierają się w ziemską atmosferę.
Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców wyłączamy dla was całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie naszego Parku Odkrywców. Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. W tym roku po raz pierwszy zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy. Park Odkrywców, Bulwary wiślane i Skwer Kahla staną się najlepszymi miejscami do obserwacji meteorów w Warszawie.
Zapraszamy od godziny 21.00 do Parku Odkrywców przy Koperniku. Wstęp wolny.