Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.09.2017 A A A
Startuje 7. Sokołowski Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Już 7 września w Sokołowsku rusza 7. edycja Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski. W tym roku zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Porusza śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. Festiwal zaszczycą swoją obecnością goście specjalni, m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow, Piotr Jaxa, a także Maria Kieślowska, sprawująca patronat honorowy nad festiwalem.


Sokołowsko, ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego, jak co roku obchodzi święto kina. W tym roku, od 7 do 10 września, festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych. Projekcje festiwalowe odbywają się w opisanym przez Kieślowskiego w jego Autobiografii Kinoteatrze Zdrowie, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera.

 

Na program festiwalu składają się trzy sekcje:  Re:Interpretacje (fabuły europejskie), sekcja dokumentalna Bez Fikcji! oraz Hommage à Kieślowski.

 

„Wybór filmów jest wyborem autorskim, zgodnym z naszym wewnętrznym imperatywem, który brzmi: pokazujemy, co nam się podoba i co jest warte rozmowy. Pokazujemy to z nadzieją, że spodobałoby się także Krzysztofowi Kieślowskiemu, gdyby siedział z nami w kinie, z pamięcią i szacunkiem dla jego osoby, postawy wobec ludzi i zawodu oraz artystycznego dorobku, który nam pozostawił po sobie. Pokazujemy, co nam się podoba, wierząc w to, że sztuka filmowa istniała, istnieje i zawsze będzie istnieć. Pokazujemy filmy nie tylko Krzysztofa Kieślowskiego, lecz i filmy jego kolegów, nauczycieli i twórców, którzy w różnym czasie mieli na niego wpływ. Czynimy to w przekonaniu, że czas nie jest zdolny przysłonić tej jasności, która je rozświetla. Pokazujemy filmy młodego pokolenia, które znalazło – po filmach sądząc – swój aktywny sposób niebrania świata poważnie.” – mówi Dorota Paciarelli, dyrektor ds. programowych i kurator sekcji Re:Interpretacje.

 

Gościem specjalnym tej edycji festiwalu będzie Zbigniew Zamachowski – aktor, o którego niezapomnianych kreacjach i drodze artystycznej, doświadczeniach w pracy z Kieślowskim, Kutzem, ale i reżyserami zagranicznymi oraz fascynacji teatrem rozmawiać będą Kazimierz Kutz i zaproszeni goście. W ramach festiwalu, w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się również recital Zbigniewa Zamachowskiego Nie tylko o miłości.
Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow i Piotr Jaxa.

 

Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po projekcjach filmów Biały (1994), Zawrócony (1994) i Dekalog X (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy, i rzeczywistości tamtych lat.

 

W tym roku odbędzie się również Remanent kina czeskiego, rozmowa o kinie czeskim dedykowana cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie.

 

Ważnym punktem festiwalu będzie Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będące miejscem debat o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, w ramach którego spotkają się z widzami m. in. Krzysztof Piesiewicz i Kazimierz Kutz.

 

Ciekawie zapowiadają się również wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Będą to m.in.: debata wokół Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego Legalne Źródło Kultury z udziałem prezeski Fundacji Legalnej Kultury – Kingi Jakubowskiej i zaproszonych do debaty gości festiwalowych.

 

Przestrzeń odbudowanego skrzydła Laboratorium Kultury w Sokołowsku wypełni wystawa multimedialna Piotra Jaxy ukazująca pracę przy filmie Trzy kolory: Biały. Podczas wernisażu usłyszymy również interpretację muzyczną śpiewaczki operowej – Magdaleny Polkowskiej.
Wystawa Wszystkie kolory Kieślowskiego z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu  będzie otwarta przez cały okres trwania festiwalu.

 

Podczas 7. Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski odbędzie się również spotkanie z poezją Andrzeja Titkowa i promocja tomiku Pieśń pod pieśniami.

 

Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...