Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.10.2017 A A A
8. American Film Festival stawia na dokument!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Film dokumentalny od zawsze zajmuje szczególne miejsce w programie American Film Festival. W tym roku w konkursie American Docs i sekcji Special Docs pojawi się kilkanaście tytułów, których zwyczajnie nie można przegapić.


Swoją premierę we Wrocławiu będzie miała Dina Antonia Santiniego i Dana Sicklesa (reżyserów odpowiedzialnych wcześniej za popularne Mala Mala) – nagrodzona na Sundance w kategorii najlepszy film dokumentalny historia niekonwencjonalnej miłości dwójki ekscentryków (cierpiących na syndrom Aspergera i autyzm) którzy, gdyby nie istnieli naprawdę, mogliby zrodzić się w wyobraźni kogoś takiego jak Wes Anderson.

 

W znacznie mroczniejsze tereny zaprowadzi widzów niepokojąca Kochana mamusia nie żyje/ Mommy Dead and Dearest Erin Lee Carr. To historia głośnego w USA zabójstwa Deedee Blanchard dokonanego przez jej córkę Gypsey Rose. Film zgłębia zatrważające wydarzenia prowadzące do tej zbrodni.

 

Tajemnicza śmierć innego Amerykanina – Davida Crowleya – weterana wojny w Iraku, niedoszłego filmowca i aktywisty jest punktem wyjścia dla Szarej strefy/A Grey State Erika Nelsona. Występujący tym razem w roli reżysera producent pamiętnego Grizzly Man Werner Herzog, stawia w swoim filmie pytanie o granicę między tym co realne, a tym, w co chcą wierzyć autorzy licznych teorii spiskowych.

 

W Citizen Jane: Battle for the City zapoznamy się z osobą Jane Jacobs – urbanistki, która w latach 60-tych heroicznie walczyła o ocalenie historycznych zakątków Nowego Jorku.Ciekawie zapowiada się także Frank Serpico w reżyserii Antonina D'Ambrosia (jego dokument Godzina Furii/ Let Fury Have the Hour oglądaliśmy na AFF w 2013 roku). W filmie zobaczymy pierwowzór postaci nowojorskiego policjanta, w którego w pamiętnym Serpico Sidney'a Lumeta wcielił się Al Pacino.

 

Centrum kontroli lotów: nieznani bohaterowie misji Apollo/Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo Davida Fairheada i Matta Tyrnauera oraz Elian to dwie propozycje AFF odkrywające pasjonujące karty z historii USA. W pierwszym z wymienionych tu filmów zobaczymy pracowników kontroli lotów kosmicznych, którzy odpowiadali za słynną misję Apollo.

 

W Święto Dziękczynienia 1999 roku pięcioletni uchodźca z Kuby – Elian Gonzalez został odnaleziony, gdy samotnie unosił się na wodach wybrzeży Florydy. Matka chłopca i pozostali towarzysze wyprawy zaginęli. Odtąd zaczęła się batalia o opiekę nad dzieckiem, którą toczyli ze sobą wciąż przebywający na Kubie ojciec chłopca i jego krewni z Miami. Dwadzieścia lat później w poruszającym Elian do bohatera tej niesamowitej historii powracają Tim Golden i Rossa McDonnell, a efekt ich pracy także będzie można zobaczyć na tegorocznym AFF.

 

Innym uhonorowanym w Sundance filmem jest Rumble: Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki/Rumble: The Indians Who Rocked The World w reżyserii Catherine Bainbridge i Alfonso Maiorana. To pasjonująca opowieść o przemożnym, a jednak powszechnie pomijanym wpływie rdzennych Amerykanów na współczesną muzykę popularną, w której zobaczymy m.in. Martina Scorsese i Quincy'ego Jonesa.

 

Punktem obowiązkowym tegorocznego AFF będzie bez wątpienia Nie jestem twoim murzynem/I Am Not Your Negro Raoula Pecka – eksplorujący historię oraz współczesne oblicze rasizmu w USA, wielokrotnie nagradzany i nominowany do Oskara dokument, którego narratorem jest Samuel L. Jackson.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...