Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych uruchomiła właśnie trzecią edycję projektu „Plan Filmowy”. Jest on oryginalnym oraz inspirującym połączeniem niezwykłej wystawy kostiumów, ekspozycji scenograficznej i jednego z najnowocześniejszych systemów edukacyjnych, który pozwala zwiedzającym na wejście w sam środek planu filmowego. Projekt powstał przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa potrwa do końca 2018 r.
Jaka jest trzecia edycja „Planu filmowego”? To wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty, które przenoszą zwiedzających w czasie i pozwalają poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja wystawy prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu i przybliża najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Wystawa wyposażona została w multimedia między innymi strefę VR. W program wystawy włączone są także projekcje materiałów making of z planów filmowych – opowiada Agnieszka Będkowska - Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych WFDiF.
Filmowa podróż do przeszłości
Wystawa, którą można zwiedzać w halach Wytwórni została podzielona na dwie części – scenograficzną i kostiumową. Ekspozycja zajmuje łącznie 800 metrów kwadratowych.
W części scenograficznej odtworzono dekoracje z kilku produkcji fabularnych. Na wystawie można zobaczyć m.in. salę tronową i królewską sypialnię, a także komnatę, w której zainscenizowano królewską ucztę. Wszystkie elementy dekoracji i rekwizyty przygotowane są z dbałością o najmniejsze szczegóły, charakterystyczne dla oryginalnych przedmiotów pochodzących z konkretnych epok. Uzupełnieniem zwiedzania niezwykłej scenografii jest multimedialna projekcja, która dzięki technologii VR pozwala zwiedzającym przenieść się na plan filmowy i będąc w samym środku wydarzeń obserwować nagrywanie ujęć i pracę ekipy filmowej.
Historia mody w pigułce
Wspaniała scenografia, pieczołowicie przygotowane rekwizyty, pełne przepychu kostiumy historyczne i multimedialna oprawa tworzą wyjątkową przestrzeń dla żywej, aktywnej i niezwykle atrakcyjnej edukacji filmowej i historycznej – tłumaczy poznawczy wymiar wystawy Monika Soroka Koordynator Projektów Edukacyjnych WFDiF. Naturalnym dopełnieniem programu edukacyjnego wystawy są zajęcia warsztatowe, podczas których każdy uczestnik może w sposób praktyczny poznać twórcze aspekty pracy filmowców – dodaje Monika Soroka.
Na wystawie kostiumów przygotowanej przez WFDiF znajdują się m.in. prawdziwe perełki, które powstały specjalnie na potrzeby produkcji cyklu filmów historycznych pt. „Historia w ożywionych obrazach”. Wśród nich pełna blasku suknia koronacyjna Anny Jagiellonki i kostium Króla Zygmunta Augusta. W trakcie zwiedzania można zobaczyć pracownię kostiumograficzną oraz dowiedzieć się jak za pomocą ubioru kostiumograf współtworzy koncepcję plastyczną filmu. Na zakończenie każdy zwiedzający ma okazję przymierzyć wybrane kostiumy i poczuć się jak aktor odtwarzający rolę w filmach historycznych. W strefie projekcyjnej prezentowane są materiały making of pokazujące pracę kostiumografa i scenografa na planie filmowym.
To jedyna taka wystawa, która dzięki wykorzystaniu środków filmowych oraz multimediów pozwala nie tylko zrozumieć pracę filmowców, ale także zaszczepić w młodzieży zainteresowanie konkretnymi zawodami filmowymi. Wierzymy, że pasja rodzi się z eksperymentu i możliwości próbowania, dotykania, podpatrywania – dodaje Monika Soroka. Być może dzięki zapraszaniu dziś dzieci w sam środek świata filmu, za kilkanaście lat poznamy kolejnych wybitnych scenografów, kostiumografów, a także reżyserów?
Jak wziąć udział w projekcie „Plan Filmowy”?
Program wystawy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (od IV klasy), młodzieży, studentów, grup rodzinnych, seniorów i osób indywidualnych.
Zwiedzanie:
z osobą oprowadzającą lub z audioprzewodnikiem:
- dla grup 10-30 osób
- dla osób indywidualnych