Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.11.2017 A A A
ŻUBROFFKA – święto krótkiego filmu!
INFORMACJA PRASOWA
Materiał organizatora

Zapraszamy na 12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, który odbędzie się od 6 do 10 grudnia 2017 roku w Białymstoku i na Podlasiu. Festiwal to już marka sama w sobie i największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu spotkać się może twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.


W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 125 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). W programie są także specjalne projekcje krótkometrażówek z całego świata, m.in. kultowe już midnight shorts; krótkometrażówki SF z amerykańskiego Philip K. Dick Film Festival; zestaw animacji, inspirowany obecnością Białegostoku w konfederacji miast nadmorskich – Balteus Animatio; kobiece „szorty” szwedzkich reżyserek – A Swedish Life, filmy dowodzące, że jesień życia nie jest czasem straconym – Stary człowiek i może, trzy śniadania filmowe (rumuńskie, ukraińskie i argentyńskie) oraz filmowe podróże do wybranych miast – Pekinu i Reykjavíku! W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny. Pokazy odbędą się w Białymstoku, ale także m.in. w Sokółce, Augustowie, Hajnówce, Łomży, Supraślu i Białowieży. 

Międzynarodowe Jury: Qiu Yang (chiński reżyser, zdobywca tegorocznej Złotej Palmy za krótkometrażowy film A Gentle Night), Marian Crisan (rumuński reżyser, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za film Megatron), Izabela Plucińska (polska animatorka; jej film Jam Session uhonorowano m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie), Gunhild Enger (norweska reżyserka i artystka wizualna; jej film Bargain był nominowany do nagrody BAFTA) i Grzegorz Brzozowski (reżyser i krytyk filmowy; jego film A Stranger on my Couch zdobył Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku) oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.


Po raz pierwszy w historii ŻUBROFFKI, filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury, czyli białostoccy licealiści i studenci pod przewodnictwem publicystki popkulturowej i krytyczki Kai Klimek.Nagrody w konkursie filmów eksperymentalnych i wideo-artu Na skraju przyznają: Marija Razgutė (litewska producentka filmowa), Dan Karo (reżyser i selekcjoner Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu) i Peter Budinský (słowacki animator i artysta wizualny). Z kolei filmy w konkursach Kids i Music video ocenią widzowie. Festiwalowa publiczność przyzna też własną nagrodę – Dzikiego Żubra! Nowościa jest New Europe Talent Award (wyjazd na festiwal w Berlinie dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej) – nagroda ufundowana przez New Europe Film Sales.

Festiwal zainauguruje pokaz filmu z muzyką na żywo: niemiecki producent Christian Löffler zagra do awangardowego dokumentu Berlin: Symfonia wielkiego miasta Walthera Ruttmanna z 1927 roku, zakończy zaś – uroczysta gala rozdania nagród, podczas której widzowie zobaczą filmy laureatów!


Koncerty to zawsze ważna część Festiwalu. W tym roku, o gorącą atmosferę zadbają: Gaika – wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, w swoich produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów; izraelski skład Orgonite – przedstawiciel sceny middle eastern rave; Dj Khalab – włoski afro future beat shake; Rafael Aragon – legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki.


Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty: animacji lalkowej dla dzieci (prowadzenie: Dina Velikovskaya; Rosja i Florian Grolig; Niemcy), tworzenia teledysków dla młodzieży (prowadzenie: Florian Pochlatko; Austria), animacji dla seniorów „Ożywić wspomnienia” (prowadzenie: Fabryka Form Fszelakich), radiowe warsztaty dziennikarskie (prowadzenie: Ryszard Jaźwiński) i tworzenia wideoblogów filmowych (prowadzenie: Kaja Klimek).

W programie są również panele dyskusyjne Zaufaj mi i Wschodnie przyjemności, poradnik terapeutyczny Komu po co to kino, a także dwie wystawy: Pagan Poetry Marcina Nagraby i Plakaty Filmowe z Ghany.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...