Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.07.2012 A A A
Fotografie z radzieckiej strefy
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał prasowy

Obecna wystawa fotografii w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury zatytułowana NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma jest niezwykłą podróżą w pełen absurdu i sprzeczności świat Niemieckiej Republiki Demokratycznej powstałej w październiku 1949 po stronie radzieckiej strefy okupacyjnej.


170 czarno-białych zdjęć  dokumentuje codzienność ludzi zmuszonych żyć po wschodniej stronie muru berlińskiego, którego dopiero upadek zwiastował wyzwolenie z siermiężnego socjalizmu. Autorzy zdjęć, założyciele prestiżowej agencji fotograficznej OSTKREUZ, Sibylle Bergemann, Harald Hauswald, Ute Mahler, Werner Mahler i Maurice Weiss, prezentują w swoich pracach indywidualne podejście, często sprzeczne z obowiązującą w owym czasie propagandą socjalistyczną i wytycznymi partii. Cykle takie jak Codzienność, Wspólne życie, 1 Maja, Berka demaskują fasadowość systemu, obnażają absurdy i groteskowość socjalistycznej codzienności.

 

Twórcy związani z powstałą w 1990 r. agencją OSTKREUZ, której nazwa pochodzi od stacji berlińskiej kolejki miejskiej, są jednymi z najwybitniejszych osobowości współczesnej fotografii niemieckiej. W swoich pracach podkreślają indywidualną narrację, mówią o sobie, że są dokumentalistami z subiektywnym podejściem, stawiając na emocjonalną prawdę dokumentu, nie zaś na jego obiektywizm.

 

Cykle fotograficzne oprócz przybliżenia współczesnemu odbiorcy, z jednej strony oficjalnego obrazu wzorcowego modelu socjalistycznej republiki demokratycznej, z drugiej zaś realną egzystencjonalną nędzę, rozpatrywane są także z perspektywy zjawiska ostalgii. Przymiotnik odnoszący się do rzeczywistości NRD pochodzący od niemieckiego Ostalgie, połączenie wyrazów ost – wschód i nostalgie – nostalgia, wyrażający tęsknotę, sentyment do czasów socjalizmu, jego wytworów, wątpliwej kultury i codziennego życia.

 

Wystawa trwająca do 2 września porusza nie tylko formę i treść wydarzeń prezentowanych na fotografiach, lecz także jest próbą ustosunkowania się do często trudnego czy wstydliwego dziedzictwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...