Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.02.2018 A A A
„Szron” Šarūnasa Bartasa – w kinach
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Od 16 lutego w polskich kinach będzie można oglądać „Szron” – pokazywany na ubiegłorocznej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty najnowszy film Šarūnasa Bartasa, jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej kinematografii Litwy. Zapraszamy także na wydarzenia specjalne wokół filmu do Wrocławia, Krakowa i Poznania.


W „Szronie” śledzimy historię dwójki młodych Litwinów, Rokasa i Ingi, którzy jako wolontariusze wyruszają z pomocą humanitarną na Ukrainę. Ulegając swojej ciekawości, wkraczają na tereny ogarniętego konfliktem Donbasu, gdzie na własnej skórze poczują niebezpieczeństwo wojny. „Szron”, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę: o powszednim cierpieniu i okrucieństwie wojny, uwikłanych w nią ponurych postaciach czy wyniszczonych pejzażach. „Szron” to francusko-litewsko-ukraińska koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. francuska aktorka Vanessa Paradis i Andrzej Chyra oraz naturszczycy – biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze. W tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka Pawła Mykietyna.


Wydarzenia wokół filmu:
WROCŁAW, Kino Nowe Horyzonty: pokaz specjalny 16 lutego o 19.00 + spotkanie z dr Anną Ursulenko z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr i Marcinem Kunderą – filmowcem, który podróżował po terenach ogarniętych konfliktem na Ukrainie. Rozmowę poprowadzi Stanisław Abramik – kulturoznawca, wykładowca Akademii filmowych w Kinie Nowe Horyzonty.


KRAKÓW, Kino Pod Baranami (Małopolski Ogród Sztuki): pokaz specjalny 16 lutego o 18.00 + spotkanie z Marią Blicharską, producentką „Szronu”, oraz Zbigniewem Rokitą – redaktorem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, który publikował także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „Miesięczniku Znak”. Rozmowę poprowadzi Michał Lesiak – filmoznawca, redaktor Czasopisma „EKRANy”, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej.


POZNAŃ, Kino Muza: pokaz specjalny 19 lutego o 19.00 + spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką reportaży „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje” (Wydawnictwo Czarne), dr Ryszardem Kapidurą z Zakładu Ukrainistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pracownikiem konsulatu Ukrainy w Poznaniu,organizatorem festiwalu Ukraińska Wiosna oraz Anną Chraniuk, wykładowczynią w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM, lektorką i tłumaczką przysięgłą. Rozmowę poprowadzi Aleksander Wieczorek, stały współpracownik DKF Kina Muza.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...