![Wydrukuj artykuł](/images/print.jpg)
![](/media/images/articles/image202455.jpg)
Od 16 lutego w polskich kinach będzie można oglądać „Szron” – pokazywany na ubiegłorocznej edycji Festiwalu Nowe Horyzonty najnowszy film Šarūnasa Bartasa, jednego z najważniejszych przedstawicieli współczesnej kinematografii Litwy. Zapraszamy także na wydarzenia specjalne wokół filmu do Wrocławia, Krakowa i Poznania.
W „Szronie” śledzimy historię dwójki młodych Litwinów, Rokasa i Ingi, którzy jako wolontariusze wyruszają z pomocą humanitarną na Ukrainę. Ulegając swojej ciekawości, wkraczają na tereny ogarniętego konfliktem Donbasu, gdzie na własnej skórze poczują niebezpieczeństwo wojny. „Szron”, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę: o powszednim cierpieniu i okrucieństwie wojny, uwikłanych w nią ponurych postaciach czy wyniszczonych pejzażach. „Szron” to francusko-litewsko-ukraińska koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. francuska aktorka Vanessa Paradis i Andrzej Chyra oraz naturszczycy – biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze. W tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka Pawła Mykietyna.
Wydarzenia wokół filmu:
WROCŁAW, Kino Nowe Horyzonty: pokaz specjalny 16 lutego o 19.00 + spotkanie z dr Anną Ursulenko z Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr i Marcinem Kunderą – filmowcem, który podróżował po terenach ogarniętych konfliktem na Ukrainie. Rozmowę poprowadzi Stanisław Abramik – kulturoznawca, wykładowca Akademii filmowych w Kinie Nowe Horyzonty.
KRAKÓW, Kino Pod Baranami (Małopolski Ogród Sztuki): pokaz specjalny 16 lutego o 18.00 + spotkanie z Marią Blicharską, producentką „Szronu”, oraz Zbigniewem Rokitą – redaktorem dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, który publikował także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” i „Miesięczniku Znak”. Rozmowę poprowadzi Michał Lesiak – filmoznawca, redaktor Czasopisma „EKRANy”, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej.
POZNAŃ, Kino Muza: pokaz specjalny 19 lutego o 19.00 + spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską-Moskalewicz, autorką reportaży „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje” (Wydawnictwo Czarne), dr Ryszardem Kapidurą z Zakładu Ukrainistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pracownikiem konsulatu Ukrainy w Poznaniu,organizatorem festiwalu Ukraińska Wiosna oraz Anną Chraniuk, wykładowczynią w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej UAM, lektorką i tłumaczką przysięgłą. Rozmowę poprowadzi Aleksander Wieczorek, stały współpracownik DKF Kina Muza.