Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.05.2018 A A A
Małopolskie tematy i miejscowi twórcy na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Krakowski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych i najważniejszych na świecie festiwali poświęconych filmom dokumentalnym i krótkometrażowym. Międzynarodowe konkursy, filmy z całego świata, kilkuset zagranicznych gości reżyserów, producentów i dziennikarzy oraz mocna reprezentacja rodzimych produkcji, wśród których w tym roku wyjątkowa sekcja towarzysząca - Filmoteka Małopolska.


Filmoteka Małopolska to program, którego celem jest utrwalanie w formie filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z regionem. Jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele samorządu województwa oraz eksperci z branży filmowej, wybiera projekty w dwóch kategoriach: "Małopolska dawniej" oraz "Małopolska dziś".

W przeddzień rozpoczęcia 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wieloletnim organizatorem programu Filmoteka Małopolska, zaprezentowane zostaną produkcje, powstałe w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu. W programie znajdzie się 16 premierowych tytułów, które zostaną pokazane w dniach 25 i 26 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Konkurs Filmoteka Małopolska realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, które przeznaczyło w 2017 roku kwotę 650 000 złotych na rzecz finansowego wsparcia filmów i notacji.

W programie Festiwalu znajdą się też inni krakowscy twórcy. Najnowszy film zaprezentuje Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu "Gwizdek". Tym razem reżyser przedstawia licealistów z klasy maturalnej XVI LO w Nowej Hucie. "Ostatnia lekcja" zostanie zaprezentowana w konkursach międzynarodowym i polskim.

Na uwagę zasługuje też dokument "Radwan" krakowskiej reżyserki Teresy Czepiec, która obserwuje przy pracy Stanisława Radwana -  jednego z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów muzyki dla kina i teatru. Ten dokument zmierzy się o nagrodę Złotego Lajkonika w konkursie polskim z bardzo oczekiwanym zakopiańskim filmem Stanisława Berbeki "Dreamland", w którym autor zmaga się z traumą po śmierci ojca himalaisty.

W konkursie polskim znalazły się także trzy filmy animowane zrealizowane na Akademii Sztuk Pięknych, wszystkie przez kobiety. "Masterclass" autorstwa Ewy Drzewickiej, Dominiki Fedko, Weroniki Kuc, Małgorzaty Jachny, Małgorzata Jędrzejec, Aleksandry Rylewicz i Grażyny Treli jest metaforyczną refleksją na temat twórczości Romana Polańskiego, "Smakosz" Darii Godyń to animowana podróż w głąb duszy, a "Chrystus Narodu" Ewy Drzewickiej jest ostrą satyrą na współczesną poróżnioną i poranioną Polskę.

Z kolei w filmie "Dni przemiany" prezentowanym w sekcji Polska panorama reżyser Tomasz Jurkiewicz ukazuje kilka dni z życia szkolnego konserwatora z niewielkiej wsi nieopodal Wadowic, który na czas Światowych Dni Młodzieży staje na czele miejscowego komitetu organizacyjnego. W tej samej sekcji znajdzie się wyprodukowany przez MOCAK dokument "Kichka. Life is a Cartoon" Delfiny Jałowik, w którym wojenne przeżycia ojca stają się dziedzictwem syna, znanego rysownika oraz jedyna fabuła, wyprodukowana wprawdzie w Katowicach, ale z udziałem sporej części obsady krakowskiego Starego Teatru - "U cioci Leoni" MIchała Ciechomskiego, inspirowana arcydziełem Marcela Prousta.

Program projekcji Filmoteki Małopolskiej:
25 maja, g. 16.00
- "Jak to ujarzmiłem smoka", reż. Piotr Augustynek, 2017, prod. "Apio film" Produkcja Filmów i Programów TV Piotr Augustynek, 30’
- "Z Pileckim na szlaku. Śladami ojca", reż. Paulina Ibek, Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl, prod. Stowarzyszenie Auschwitz Memento 32’
- "Orkan", reż. Adam Lewandowski, 2017, prod. Set-Film Józef zapała,  23’

25 maja, g. 18.00
- "Gdzie jest Wyspiański?", reż. dir. Krzysztof Glondys, 2017, prod. Krzysztof Glondys - All My Friends Production, 37’
- "Ridan", reż. Krzysztof Ridan, Grzegorz Zariczny, 2017, prod. Lunafilm Krzysztof Ridan, 28’
- "Plan", reż.Tomasz Gugała, 2017, prod. Fundacja Krakowska Filmówka, 31’

25 maja, g. 20.30
- "Ania. Rzecz o Annie Dymnej", reż. Marta Węgiel , 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 43’
- "Plewiński, spojrzenia", reż. Katarzyna Kotula, Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’

26 maja, g. 14.00
- "Dzień na skrzydłach", reż. Roland Dubiel, 2017, prod. Roland Film Roland Dubiel 30’
- "Oto człowiek", reż. Bogusława Stanowska-Cichoń, 2017, Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 56’

26 maja, g. 16.00
- "W poszukiwaniu ideału. Świat Państwa Jankowskich", reż. Dagmara Merecik, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 46’
- "Srebrny kur", reż. Wiktor W. Kammer, Beata Sanocka, 2017, prod. Revolver media Group 35’

26 maja g. 18.00
- "Z głębokości wołam do Ciebie", reż. Gabriela Mruszczak, 2018, prod. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych 42’
- "Labirynty Żaczka", reż. Wojciech Szumowski, 2017 prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 51’

26 maja g. 20.30
- "Słowiński trójkąt muzyczny", reż. Monika Skwirtniańska, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’
- "Rektor", reż. reż. Monika Skwirtniańska, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...