Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.06.2018 A A A
Wielkie canneńskie tytuły na 18. MFF Nowe Horyzonty
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Wszyscy wiedzą (Todos lo saben) – tegoroczny film otwarcia festiwalu w Cannes, thriller psychologiczny Asghara Farhadiego (dwukrotnego zdobywcy Oscara za pokazywane na NH Rozstanie i Klienta), znajdzie się w programie 18. MFF Nowe Horyzonty. Najwyższej próby reżyseria i wspaniałe aktorstwo (Penélope Cruz i Javier Bardem!).


W programie 18. MFF Nowe Horyzonty znajdzie się tegoroczny film otwarcia festiwalu w Cannes, thriller psychologiczny Asghara Farhadiego (dwukrotnego zdobywcy Oscara za pokazywane na NH Rozstanie i Klienta). Ale choć akcja Wszyscy wiedzą (Todos lo saben) rozgrywa się na hiszpańskiej prowincji, pozostajemy w kręgu tematów od lat zajmujących wyobraźnię Irańczyka. Druzgocąca moc rodzinnych sekretów, przeszłość, która nawiedza niczym zły duch; bezwzględność klasowych podziałów, ukryte intencje, ekonomiczne zależności - wszystko to znajdziemy w najnowszym filmie Farhadiego. I tak, jak w znakomitym Co wiesz o Elly?, i tu wszystko zaczyna się od zniknięcia młodej dziewczyny. Farhadi prowadzi opowieść z imponującą swobodą i lekkością; łącząc wyśmienitą dramaturgię z najwyższej próby reżyserią i wspaniałym aktorstwem (Penélope Cruz i Javier Bardem!).

Polską premierę na festiwalu będzie miał także najnowszy film mistrza włoskiego kina Matteo Garrone (m.in. Gomorra), który tym razem przenosi nas na mroczne i naturalistyczne, a jednocześnie prawie baśniowe przedmieścia Rzymu. Dogman to historia trzydziestoparoletniego, wiecznie uśmiechniętego Marcello (nagrodzony za najlepszą kreację w Cannes wspaniały Marcello Fonte), który stara się być miły dla wszystkich i nikomu nie zrobić krzywdy. Nad życie kocha swoją córeczkę i psy, którymi opiekuje się z niesamowitą czułością. Prowadzi salon dla czworonogów, gdzie często wpada przypominający rottweilera agresywny, naćpany osiłek Simone. "Przyjaciel" wymusza na niepozornym Marcellu kolejne przysługi, a Garrone obserwuje, jak ślepa - psia - lojalność nieuchronnie eskaluje frustrację i przemoc. Pewnie byłaby to historia ciężkiego kalibru, gdyby nie rozbrajający Fonte, wnoszący do filmu szczerość, bezpretensjonalność i naturalny komizm, które czynią z jego Marcello postać głęboko ludzką, łączącą sprzeczności - co pozwala postawić Garrone kluczowe pytania o nieodgadnione źródła ludzkiej natury.

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu Czarne bractwo. BlacKkKlansman Spike'a Lee. Jeden z najważniejszych twórców amerykańskiego kina (m.in. Rób, co należy, Malaria, Crooklyn) wrócił do wielkiej formy i na festiwalu w Cannes zdobył nagrodę Grand Prix. Lee w brawurowy sposób przedstawia historię afroamerykańskiego policjanta, Rona Stallwortha (John David Washington), który w latach 70. ubiegłego wieku infiltruje… Ku Klux Klan. Stylowy, przebojowy, pełen humoru film Spike'a Lee to nie tylko znakomita rozrywka, ale również błyskotliwy, mocny komentarz do nacjonalistycznych i rasistowskich wydarzeń w USA w ostatnim czasie. W obsadzie znaleźli się również Adam Driver, Laura Harrier i Topher Grace.

W programie Nowych Horyzontów znalazły się także inspirowane opowiadaniem Harukiego Murakamiego, nagrodzone przez jury FIPRESCI w Cannes Płomienie Lee Chang-donga. To także film, który zdobył najwyższą w historii ocenę (3.8) w festiwalowym zestawieniu branżowego "Screena". Niesłychanie sugestywna aura tajemnicy, chwytające za gardło napięcie, wybitna rola Ah-in Yoo, którego bohater powoli spala się - trawiony wewnętrznym ogniem namiętności, zazdrości, urażonej dumy - to tylko niektóre z zalet rewelacyjnego filmu południowokoreańskiego mistrza (Sekretne światło, Poezja). To jeden z twórców, którzy na język obrazu potrafią przełożyć niewidzialne, najgłębsze wewnętrzne procesy, pozwalając nam dostrzec choćby to, jak przemoc kiełkuje, czym się karmi i jak dojrzewa do spektakularnej eksplozji. O tym właśnie opowiadają Płomienie: cichy, delikatny, kameralny, a przy tym gorący od żaru emocji film.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...