Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.06.2018 A A A
SZEŚĆ DOBRYCH POWODÓW, BY PRZYJŚĆ NA SZÓSTY BIG BOOK FESTIVAL
INFORMACJA PRASOWA

Od piątkowego do niedzielnego wieczora (22-24 czerwca) potrwa szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich i pomysłowych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Pod hasłem „EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach“ na Big Book Festival odbędzie się 60 spotkań: rozmów z pisarzami z 20 krajów, widowisk, happeningów, akcji i dyskusji. Proponujemy sześć, które najlepiej oddają skalę i różnorodność Big Book Festival.


Po pierwsze: poznaj eko-literatuję na nowej łące

Specjalnie na Big Book Festival wyrośnie nowa łąka, na której odbędzie się seria spotkań poświęconych relacjom człowieka z roślinami i zwierzętami. Ich bohaterami będą m.in. szwedzka zielarka Lisen Sundgren, czeska pisarka Anna Bolavá, aktywista Dariusz Gzyra, dyrektor warszawskiego ZOO – Andrzej Kruszewicz i Maciej Podyma z Fundacji Łąka, który opowie, dlaczego kwieciste łąki są miastom bardziej potrzebne niż przystrzyżone trawniki. Po festiwalu łąka przy ul. Merliniego 2 będzie kwitła pięknie dla Warszawiaków.
Sobota i niedziela (23-24.06) od 12.00 do 20.00. Wstęp wolny.

Po drugie: dopinguj wspinaczkę pisarzy i himalaistów na LEKCJI ODPADANIA

Tego jeszcze nie było! Dwie drużyny – pisarzy i dziennikarzy – ścigają się na ściance wspinaczkowej, zdobywają punkty i przeliczają je na książki, by w akcji dobroczynnej „Lekcja odpadania“ utworzyć biblioteki – dla dzieci i seniorów. Na wyżyny wspinać się będą m.in. Wojciech Kuczok, Katarzyna Puzyńska, Aleksandra Bośkowska, Kamil Bałuk, Renata Kim. Ich trenerami i asekurującymi będą wybitni himalaiści: Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik. Warto przyjść, dopingować i oklaskiwać, gdy znani autorzy będą spadać prosto w ramiona zdobywców ośmiotysięczników.
Sobota, 23.06 godz. 12.00

Po trzecie: Śmiej się z dulszyczny z Papużanką i Żelaznymi Waginami

Pisarka Zośka Papużanka dodaje swoje pięć groszy do „Moralności pani Dulskiej“ Gabrieli Zapolskiej, wychodzi na scenę jako narratorka w towarzystwie świetnych aktorek: Katarzyny Kwiatkowskiej i Edyty Olszówki, a punkowe Żelazne Waginy grają stworzone na tę okazję songi. Oto Stand-up Literacki „Świat według Dulskich“, czyli beka z życia na pokaz i hipokrycji. Po nim koncert Żelaznych Wagin.
Niedziela, 24.06, godz. 20.00. Bilety - 15 PLN.

Po czwarte: pozwól się oczarować aktorską adaptacją słynnych powieści

Po raz pierwszy na Big Book Festival „Koncerty czytane“ – adaptacje klasycznych powieści: „Czarodziejskiej góry“ Tomasza Manna, „Czarnego obelisku“ Ericha Marii Remarque’a i „Utraconej czci Katarzyny Blum“ Heinricha Bölla. Reżyseruje Łukasz Garlicki. Występuje aktorska plejada, m.in. Jacek Braciak, Andrzej Mastalerz, Agnieszka Żulewska i Michał Meyer. Aktorzy interpretują powieści, a publiczność porusza się za nimi w zadziwiającej przestrzeni fun-parku. Do tego muzyka stworzona przez duet Łukasz Garlicki i Jacek Jędrysik.
Wstęp wolny.
„Czarodziejska góra“ - sobota, 23.06. godz. 20.00
„Czarny obelisk“ – niedziela, 24.06, godz. 16.00
„Utracona cześć Katarzyny Blum“ – niedziela, 24.06, godz. 18.00

Po piąte: przyjdź w córką, nastolatkiem i dziadkami

Szósty Big Book Festival sprzyja międzypokoleniowym wyprawom. W programie spotkania z Clèmentine Beauvais - autorką francuskiego hitu „Pasztety, do boju!“, Marią Parr czyli norweską Astrid Lindgren, a także głaskanie psów-ratowników z Barbarą Gawryluk i sadzenie drzewa z Cezarym Harasimowiczem. Oraz świetne warsztaty młodzieżowe o przemocy inspirowane książkami tegrocznego gościa - Eve Ainsworth. Dla wszystkich – od niemowląt po seniorów – Kasia Bem poprowadzi „Jogę z książką“, czyli trening czytania w zdrowych pozycjach na plaży, trawie i w basenie (niedziela, 24.06, godz. 12.00).

Po szóste: usiądź ramię w ramię z artystą i dyskutuj przy Okrągłym Stole

Na festiwal powstaje wielki Okrągły Stół, przy którym odbędą się debaty o przyszłości. Czytelnicy są w nich tak samo ważni jak autorzy, a mówić trzeba szybko, bo tykają zegary i rozbrzmiewają gongi!
„Ciemno wszędzie, głucho wszędze – co to będzie? Czego życzymy Polsce na kolejne 100 lat“ to debata z udziałem m.in.: Gaby Kulki, Michała Rusinka, Joanny Bator, Tego Typa Mesa i Marka Raczkowskiego (sobota, 23.06 godz. 16.00). Zaś o „Planecie kobiet. Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem“ porozmawiają czytelniczki i pisarki Europy, m.in. z Czech, Danii, Izraela, Litwy, Rumunii i Francji. Polskę reprezentują Sylwia Chutnik i Katarzyna Surmiak-Domańska (niedziela, 24.06, godz. 16.00). Wstęp wolny.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Arenie Wspinaczkowej przy ul. Merliniego 2. Pełny program Big Book Festivalu (22-24 czerwca 2018) na https://bigbookfestival.pl/

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...