Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.12.2011 A A A
Sopran koloraturowy Czesławy Marii Cieślak
redakcja

10 czerwca 1938 roku urodziła się Czesława Maria Cieślak, polska artystka estradowa, śpiewaczka, kompozytorka, autorka tekstów, aktorka. Przez wiele lat zachwycała swoim głosem zarówno polskich, jak i zagranicznych melomanów.Sopran koloraturowy o rozszerzonej skali, którym mogła się poszczycić był wówczas i jest do dziś rzadkością – fenomenem na skalę światową. Mówiono, że  miała słuch absolutny. Zmarła 5 grudnia 2011 jako Violetta Villas, w aurze skandalu i nieporozumień rodzinnych.


Violetta Villas zadebiutowała w  1960 roku w Polskim Radiu. Jej kariera szybko nabrała zawrotnego tempa.  Podwieczorek przy mikrofonie z jej udziałem był radiowym hitem, a piosenka Dla Ciebie, miły szturmem opanowała listy przebojów. Gdy okazało się, że wskoczyła na pierwsze miejsce plebiscytu Expressu Wieczornego zyskując miano najlepszego polskiego utworu, wszyscy już wiedzieli, że na firmamencie pojawiła sie nowa gwiazda – Violetta Villas. W 1961 wokalistka wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie. Trzykrotnie gościła na  Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.  Była zapraszana m.in do Szwajcarii i Republiki Federalnej Niemiec. Europa zachwycała sie jej głosem, a sama Villas szła za ciosem. Wzięła udział w Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes, gdzie oczarowała publiczność. Brylowała także na Festival International d'art Contemporain w Royan i na deskach programu rewiowego Grand Music Hall de Varsovie. Z czasem stała się gwiazdą Casino de Paris, gdzie śpiewała arie operetkowe i operowe aż w dziewięciu językach. Występowała także w Denver, Teksasie, Las Vegas, Miami oraz w  Australii. Rewia z jej udziałem przyciągnęła tłumy na Broadwayu. W 1988 roku, przed wyborami prezydenckimi, artystce występ w Białym Domu zaproponował ówczesny wiceprezydent USA George Bush. Jej międzynarodowa kariera kwitła, a sama Villas wzbudzała tyleż pozytywnych co negatywnych emocji. W 1988 na ekrany wszedł krótkometrażowy film dokumentalny Sen o kopciuszku, będący swego rodzaju biografią artystki, który w dużej mierze skupił się na kontrowersyjnych aspektach jej życia. Villas nadal była jednak „na fali”. W 1996 nagrała z Kazikiem Staszewskim piosenkę Kochaj mnie, a będę Twoją, która pojawiła się na płycie zespołu Kult Tata 2. W 2000 artystka wyleciała do Londynu, gdzie koncertowała zarówno dla polskich, jak i angielskich fanów. W 2003 ukazała się płyta z przebojami, Do Ciebie mamo, wydana w ramach cyklu Polskie perły. Artystka nagrała także album we współpracy z Michałem Wiśniewskim. Zapraszano ją do programów telewizyjnych i radiowych.

Niestety, artystka zmagała się z uzależnieniem od alkoholu i morfiny. Od końca grudnia 2006 przebywała w szpitalu psychiatrycznym w Stroniu Śląskim. Pobyt ten wzbudzał wiele kontrowersji. Do tej pory nie wyjaśniono z jakiego powodu Violetta Villas trafiła na leczenie. W dniu 19 stycznia 2007 r. opuściła szpital, a już w maju podpisała umowę z wytwórnią płytową. Planowano trasę koncertową po Polsce, USA i Kanadzie. Niestety,  powodu złego stanu zdrowia Violetty Villas przedsięwzięcie nie zostało zrealizowane. Na początku sierpnia 2007 piosenkarka powróciła do Lewina Kłodzkiego i przestała pojawiać sie publicznie. Wówczas głośno zaczęto spekulować nie tylko na temat jej stanu zdrowie, lecz także trudnej sytuacji materialnej i zaburzeń psychicznych. 14 lutego 2011 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się benefis 50-lecia działalności artystycznej Violetty Villas. Podczas gali artystka odebrała  Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artist statuetkę Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych oraz tytuł Honorowego Śpiewaka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Był to ostatni publiczny występ Violetty Villas. We wrześniu 2011 premier Donald Tusk ze względu na wkład artystki w rozwój polskiej kultury, przyznał jej specjalną emeryturę. 5 grudnia Violetta Villas zmarła, jednak kontrowersje wokół jej życia nie ucichły.

 

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Od dwóch takich, co ukradli słońce…
Nazywają się “najbardziej pozytywnym duetem pod słońcem”. Połączyła ...
Legendarny zespół LOMBARD powraca z mocnym przekazem w premierowym utworze „Kamelony”
Utwór „Kameleony” to w pełni autorska piosenka Grzegorza Stróżniaka ...
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo ...
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach ...