Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.07.2018 A A A
Czyje prace zobaczymy na Festiwalu NARRACJE w Oliwie? Wyniki otwartego naboru prac
INFORMACJA PRASOWA
fot. Bogna Kociumbas / Materiał prasowy

10. edycja Festiwalu NARRACJE, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską, odbędzie się 16 i 17 listopada 2018 w Oliwie. Znane są pierwsze nazwiska twórców, których artystyczne instalacje i interwencje ożywią dzielnicę w myśl cytatu Rainera Marii Rilkego Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie.


- Bardzo dziękuję wszystkim artystom i artystkom za nadesłane propozycje. Analiza prac uświadomiła mi, jak ciekawą i różnorodną dzielnicą jest Oliwa, oraz jak wiele emocji jest z nią związanych. Wiele propozycji odnosiło się do złożonej historii tego miejsca i prywatnych doświadczeń z niej wypływających. Przekonały mnie o istnieniu świadomej tożsamości społeczności Oliwy i niewątpliwej dumy z tym związanej. Wybierając prace staraliśmy się skupiać na projektach, które nie tylko odnoszą się do specyfiki dzielnicy, ale są w pewnej mierze uniwersalne, dotyczą wielu z nas. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, jak twórczo został zinterpretowany temat tegorocznej edycji związanej z wierszem Rilkego, którego strofy można przeczytać spacerując po Parku w Oliwie. Gratuluję wspaniałej wyobraźni wszystkim, którzy wzięli udział w naborze! - mówi kurator 10. edycji NARRACJI, Piotr Stasiowski.

Artyści zaproszeni do współpracy w wyniku open-call: Elvin Flamingo, Indrė Liškauskaitė (Litwa), Łukasz Radziszewski, Maciej Salamon, Piotr Zamojski.

Tytuł tegorocznych NARRACJI, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie, jest cytatem z wiersza Rainera Rilkego z 1898 roku. Zakończenie utworu, z którego pochodzi przywołany fragment, powstało w Parku Oliwskim, gdzie natchniony pięknem letniej przyrody poeta napisał go wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salomé. Feeria barw, bogactwo życia, przepych willowej dzielnicy od wieków urzekają przybyszów i stanowią dumę jej mieszkańców. Wraz z artystami NARRACJI odwiedzimy Oliwę w dwa listopadowe wieczory, gdy z drzew opadną już liście, a słońce przesłonią gęste chmury.

NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...