Dwustronnym znakomitym projektem kulturalnym z udziałem Polski i Francji będzie retrospektywa filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Paryżu oraz wystawa poświęcona życiu i twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych za granicą polskich reżyserów.
Największy we Francji przegląd dzieł twórcy rozpocznie się 29 sierpnia w kinach MK2 Bibliothcque i Hautefeuille w Paryżu, zaś uroczystą inauguracją będzie otwarcie biograficznej wystawy Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć zorganizowanej przez łódzkie Muzeum Kinematografii, przygotowanej specjalnie na tę okazję we francusko-angielskiej wersji językowej.
Patronami projektu, który potrwa do końca września są minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz minister Kultury Francji Aurelie Filippetti, zaś wśród organizatorów są m. in. stowarzyszenie Lumicres of Europa, Instytut Polski w Paryżu, Muzeum Kinematografii, TVP, Filmoteka Narodowa oraz stowarzyszenie polskich studentów i absolwentów we Francji. Retrospektywa będzie najprawdopodobniej największym polsko-francuskim przedsięwzięciem kulturalnym tego roku, a także sprawdzianem współpracy z nowym rządem Francji.
Inauguracyjna wystawa od lat prezentowana w różnych krajach, skierowana jest zarówno do koneserów twórczości Kieślowskiego, jak i widzów, którzy dopiero poznają dorobek reżysera. Na ekspozycję składają się materiały oficjalne oraz prywatne, począwszy od dokumentów, fotografii, materiałów z planu, nagród z konkursów i festiwali filmowych, a także bogaty zbiór plakatów do filmów twórcy. Niezwykle ciekawym elementem wystawy są zdjęcia zrobione przez Kieślowskiego w czasie studiów na łódzkiej Filmówce, pochodzące z prywatnego archiwum i udostępnione przez jego żonę Marię Kieślowską.
Retrospektywne pokazy filmowe obejmą większość dzieł reżysera, w tym nową cyfrową wersję wielokrotnie nagradzanej trylogii Trzy Kolory. Niebieski, Biały i Czerwony i odbędą się w jednym z najnowocześniejszych kompleksów kinowych w Paryżu – MK2 Bibliothcque.