![Wydrukuj artykuł](/images/print.jpg)
![](/media/images/articles/w1.jpg)
Zapraszamy wielbicieli Sherlocka Holmesa na weekend warsztatów, paneli, wykładów, słuchowisk i pokazów filmowych, organizowany wspólnie z Sherlockonem w ramach Święta Niemego Kina. Wydarzenia towarzyszące Święta odbędą się w FINA Wałbrzyska 3/5 w Warszawie.
Święto Niemego Kina tradycyjnie odbywa się w kinie Iluzjon, jednak odkąd istnieje FINA, angażujemy w nie również przestrzenie głównej siedziby instytucji. W tym roku w festiwalowy weekend zapraszamy na Wałbrzyską 3/5 wielbicieli Sherlocka Holmesa, którzy spędzą u nas owocnie czas przed wieczornymi projekcjami w Iluzjonie. W dniach 6-7 kwietnia nawet najbardziej wybredny „sherlockista” znajdzie u nas coś dla siebie!
Weekend z Sherlockiem rozpoczniemy od warsztatu Mariusza Korycińskiego Wszyscy jesteśmy detektywami, podczas których uczestnicy wcielą się w detektywów w labiryncie sztuki. Kolejnym ważnym punktem programu będzie spotkanie z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, znaną szerzej jako Zwierz Popkulturalny. Następnie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym zastanowimy się czy Sherlock Holmes miał jakieś prywatne życie poza rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Panelistkami będą: Maja Białek, Maja Margasińska i Katarzyna Kowalska. Sobotę na Wałbrzyskiej zakończymy pokazem filmu Prywatne życie Sherlocka Holmesa Billy’ego Wildera z 1970 roku.
W niedzielę zapraszamy na prelekcję Mai Białek Tu zawsze jest rok 1895. Bohaterami wystąpienia będą dwaj aktorzy – Basil Rathbone i Nigel Bruce, którzy do czasów Jeremy’ego Bretta i Benedicta Cumberbatcha kształtowali wyobrażenia o słynnej parze detektywów. Jak praca techników kryminalistycznych przedstawiana w serialach telewizyjnych ma się do rzeczywistości? Tego dowiecie podczas pokazu technik kryminalistycznych prowadzonego przez Marcina Mańczaka i Jacka Cyrana – techników kryminalnych z wieloletnim stażem. Podczas ostatniego wykładu Magdalena Jung opowie jak wizerunek widmowego psa Baskerville’ów zmieniał się z upływem lat. Na zakończenie pokażemy klasyczną adaptację Psa Baskerville’ów w reżyserii Sidneya Lanfielda z 1939 roku.
Dodatkową atrakcją będą słuchowiska z archiwum Polskiego Radia z Sherlockiem Holmesem. Usłyszymy: Tadeusza Łomnickiego, Bronisława Pawlika, Piotra Fronczewskiego.
Wstęp wolny (z wyjątkiem warsztatu Wszyscy jesteśmy detektywami).