Nominacje otrzymali za swoje pierwsze książki, wydane w małych oficynach od lat stawiających na debiutantów: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Jakub Tabaczek, Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Łukasz Zawada. O tym, kto z nich otrzyma Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, dowiemy się we wrześniu.
To czwarta edycja nagrody, przyznawanej przez Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. Nominowanych i zwycięzców wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński. W tym roku do przeczytania mieli 70 książek. Nominować postanowili Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.
Kapituła podkreślała wyrównany poziom dużej części książek zgłoszonych do konkursu, wybór nominowanych nie był więc ani łatwy, ani oczywisty. W tym roku wśród wyróżnionych książek nie ma reportażu ani eseju, jurorzy docenili cztery powieści i zbiór opowiadań. Co warto pokreślić, w tej edycji werdykt promuje wyłącznie autorów pierwszych książek, choć zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać również za drugą prozę. Taki pomysł twórców nagrody to nie tylko nawiązanie do dwóch książek wydanych przez Witolda Gombrowicza przed jego emigracją, ale także szansa dla tych autorów, których debiut przeszedł niezauważony albo był przedwczesny.
Laureat nagrody otrzymuje 40 tysięcy złotych. Od tego roku organizatorzy postanowili nagradzać też wszystkich nominowanych, oczywiście skromniej – kwotą dwóch tysięcy złotych. Zwycięzcę poznamy 15 września, podczas festiwalu „Opętani Literaturą”.
Współorganizatorami nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (oddział warszawskiego Muzeum Literatury). Wydarzeniom patronuje (i uczestniczy w nich) Rita Gombrowicz.
Od trzech edycji Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym festiwalu po raz drugi Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.
Dotychczasowi laureaci to: Weronika Murek i Maciej Hen (2016), Anna Cieplak (2017) oraz Marcin Wicha (2018). Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono łącznie ponad 300 książek.