W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ikony i pioniera polskiego jazzu, cenionego pianisty, kompozytora klasycznych już jazzowych standardów oraz muzyki filmowej, zaliczanej do kanonu tego gatunku. Z tej okazji Mazowiecki Instytut Kultury przygotował interdyscyplinarny projekt Be Inspired By Komeda, który ma przybliżyć tę wyjątkową postać młodemu pokoleniu. W programie – koncerty młodych zespołów, wystawa i warsztaty tworzenia plakatów jazzowych, spotkania i dyskusje. Projekt potrwa od 4 do 29 listopada.
Muzyczne propozycje w ramach projektu Be Inspired By Komeda to przede wszystkim koncerty młodych muzyków, którzy w swojej twórczości sięgają po motywy Krzysztofa Komedy. 6 listopada o godz. 20:00 zespół EABS zagra koncert pt. Letters to Komeda.
Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconemu mniej znanej twórczości Komedy, wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe. Czarną zarejestrowaną na żywo w Katowicach - Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music - Kraksa / Svantetic, wieńcząc swoje dzieło "tryptykiem Komedowskim". Zielony, studyjny album zdobył blisko 30 recenzji w Polsce i zagranicą, był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie (o płycie pisały takie tytuły jak „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, zespół pojawił się też na okładce pisma „Jazz Forum”). Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery, a zespół zagrał ponad 70 koncertów w Polsce i zagranicą.
29 listopada o godz. 20:00 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury wystąpi Kuba Więcek Trio, które zaprezentuje utwory Komedy we własnych interpretacjach i aranżacjach, a także autorski materiał. Kuba Więcek – saksofonista i kompozytor – mimo młodego wieku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in Fryderyka oraz Mateusza Trójki za debiut fonograficzny zatytułowany Another Raindrop, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii Polish Jazz od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim.
Projekt łączy działania z dziedziny muzyki i plastyki. W programie znalazły się warsztaty tworzenia plakatów jazzowych dla młodzieży, które będą prezentowane na wystawie. Podczas jej wernisażu wystąpi Barbara Drazkov Drążkowska – ceniona pianistka znana z niekonwencjonalnego podejścia do muzyki. Wystarczy wspomnieć jej koncert grany w ciemności z noktowizorem (Niewidzialna Pianistka), z fonografami Edisona (Wax Music), czy autorską trasę koncertową na rowerze (Green Pianist). Pianistka tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi.
Krzysztof Komeda – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Napisał muzykę do 65 filmów. Jego Kołysanka z filmu Dziecko Rosemary znana jest szerokiej publiczności, miłośnikom kinematografii i muzyki filmowej. Czy jednak postać Komedy znana jest młodszemu pokoleniu? W roku 50. rocznicy śmierci muzyka Mazowiecki Instytut Kultury projektem Be Inspired By Komeda chce przybliżyć tę wyjątkową postać młodym i zainspirować ich tym samym do rozmaitych twórczych aktywności.
Wstęp na koncerty jest wolny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek.
Szczegółowe informacje o spotkaniach, warsztatach i koncertach dostępne są na stronie www.mik.waw.pl.