Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.11.2019 A A A
Festiwal NARRACJE. Co odkryjemy na gdańskich Siedlcach?
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Modernistyczne osiedle na ul. Tarasy z rzeźbami robotników umieszczonymi na fasadach budynków, zieleniec przy ul. Ciasnej, który powstał w miejscu przedwojennej kawiarni, dawny szpital dziecięcy przy ul. Zakopiańskiej, nietypowa zabudowa ul. Ojcowskiej, którą tworzą dwa budynki-wstęgi czy okolice nieczynnego już kultowego Klubu Rondo i kilkanaście innych lokalizacji i zaułków zostanie sceną 11. edycji festiwalu NARRACJE. Jak artystki i artyści odczytali historię Siedlec i opowieści dzisiejszych mieszkańców dzielnicy zobaczymy już 15 i 16 listopada.


NARRACJE to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystyczne stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Prowokują, interweniują i zrywają warstwy codzienności, by ujawnić ukryte znaczenia. W 2019 roku kuratorami wydarzenia, organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej i Gdańską Galerię Miejską, są Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian z warszawskiego Biura Wystaw.


- 11. edycja festiwalu NARRACJE to zapis efektów poznawania i odnajdywania się w nieznanej przestrzeni, jaką były dla nas – kuratorów i artystów – gdańskie Siedlce. Działania terenowe są opowieścią o poszukiwaniu i budowaniu lokalnej tożsamości oraz o identyfikacji z zamieszkiwaną przestrzenią. Festiwalowe opowieści o miejscach i wydarzeniach, analizując lokalny kontekst, wielokrotnie sięgają po fikcję, niekiedy wybiegają w przyszłość – mówią kuratorzy NARRACJI.


Na młodszych uczestników i uczestniczki festiwalu czeka instalacja edukacyjna i gra interaktywna „Kapsuła czasu". - Wspólnie przemierzymy zakamarki labiryntu, poszukując ukrytych w nim zagadek – odpowiedzi odkryją przed nami przyszłość dzielnicy. Przyglądając się ukształtowaniu Siedlec, zagramy z hipsometrią, odnajdziemy najwyższy i najniższy punkt dzielnicy i stworzymy własną kapsułę czasu złożoną z wiedzy, zabawy i sztuki – mówią autorzy instalacji, Natalia Wiśniewska, Robert Sęk, Dorota Kucharczyk Klub Festiwalowy usytuowany w Forcie Góry Gradowej to miejsce, w którym będzie można się ogrzać, posilić i muzycznie zakończyć festiwalową wędrówkę. 15 listopada zagrają Pokusa (Natan Kryszk, Tymon Bryndal, Teodor Olter), Rebeka, z setem DJ-skim wystąpi MissJeziersky; 16 listopada zagrają CrewKruLove (Joanna Duda, KalaFonia), Bartuś419 oraz DJ Gray Mand()rla (Sergey Shabohin), który zaprezentuje set DJ-ski Darkness for Shine.


Festiwal NARRACJE. Co, gdzie, jak?


Wycieczki z przewodnikami po trasie festiwalu startują co 20 minut od godz. 17.20 do godz. 21.40 spod Punktu Informacyjnego znajdującego się w drewnianym domku przy ul. Kartuskiej 11. Dostępne są tam również ulotki z mapką pomagającą w odnalezieniu lokalizacji instalacji. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się 15 i 16 listopada o godz. 17.00. Każdego dnia przewodniczki i przewodnicy oprowadzą także w języku ukraińskim (godz. 18.30), angielskim (godz. 19.30) oraz rosyjskim (godz. 20.30).


Trasa festiwalu rozpięta jest między ulicami Malczewskiego, Tarasy, Ojcowską, Wyczółkowskiego i kończy się w Klubie Festiwalowym w Forcie Góry Gradowej (wąwóz w parku pomiędzy ulicami Nowe Ogrody, Powstańców Warszawskich i Gen. Henryka Dąbrowskiego). Przejście wszystkich 24 punktów z instalacjami artystycznymi zajmuje około dwóch godzin.


Artystki i artyści, którzy zaproszeni zostali do prezentacji swoich prac na terenie gdańskich Siedlec: Tymek Bryndal, Mikołaj Biberstein-Starowieyski, Monika Drożyńska, Józef Gałązka, Maya Gordon, Katarzyna Górna, Marta Handschke, Bartosz Jakubowski, Malwina Konopacka, Mateusz Kowalczyk, Alicja Karska/Aleksandra Went, Angelika Markul, Michał Mioduszewski, Olga Mokrzycka-Grospierre, Patrycja Orzechowska, Joanna Pawlik, Przemek Pyszczek, Aga Szreder, Marta Wódz i Piotr Wysocki.


Program i informacje: www.narracje.eu, www.facebook.com/NarracjeGdansk

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...