Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.02.2020 A A A
Święto poezji w Gdańsku. Zbliża się Festiwal Europejski Poeta Wolności 2020
INFORMACJA PRASOWA
fot. Bogna Kociumbas / Materiał organizatora

W jaki sposób poeci i poetki z europejskich krajów odczytują temat wolności? Jak piszą o wartościach twórcy z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Luksemburga, Litwy, Łotwy i Malty? Europejska poezja w znakomitych przekładach polskich tłumaczy i tłumaczek będzie osią szóstej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020. Do Gdańska, między 19 a 22 marca, zaprasza Instytut Kultury Miejskiej.


Na uczestników i uczestniczki wydarzenia czekają m.in.: wykład mistrzowski Piotra Sommera, debaty o europejskiej poezji, performatywne czytanie wierszy, poetycka stłuczka, rozmowy z nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Nad programem tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności czuwa Rada Programowa w składzie: Weronika Janeczko, Barbara Klicka i Tadeusz Dąbrowski.

 

Preludium festiwalu będzie debata z udziałem poetów i redaktorów „Grand Tour", pomnikowej antologii nowej poezji europejskiej przygotowanej przez Jana Wagnera i Federica Italiano. Książka ukazała się w 2019 r. nakładem prestiżowego niemieckiego wydawnictwa Hanser i natychmiast zyskała rozgłos w mediach i wśród publiczności literackiej. Antologia stała się przyczynkiem do dziesiątków spotkań autorskich i dyskusji, które odbywają się w ramach najważniejszych festiwali literackich. W spotkaniu (18 marca) udział wezmą: Tomica Bajsić, Ben Clark, Julia Fiedorczuk, Gonca Özme, poprowadzą je Federico Italiano i Jan Wagner.

 

Okazji do spotkań w międzynarodowym gronie twórców będzie więcej: podczas polsko-brytyjskiego spotkania zatytułowanego „Sondy, koncepty, eksperymenty" (20 marca) uczestnicy porozmawiają m.in. o ważnej i ciekawej kwestii balansu między komunikatywnością wiersza i jego eksperymentatorską formą. Mini cykl „Scena wiersza" (20 i 21 marca) to z kolei okazja do spotkania i rozmowy z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody; podobnie jak poetycko-muzyczna prezentacja zatytułowana „Nie jest ciemno, nie jest cicho" (19 marca) z oprawą muzyczną przygotowaną przez Małgorzatę „Teklę" Tekiel i Artura Rumińskiego.

 

Zwolennikom spotkań o prostej agendzie i arcyciekawym przebiegu polecamy wykład mistrzowski Piotra Sommera (19 marca), który – jak zwykle – z inteligencją, dowcipem i swadą opowie o pracy poety i tłumacza poezji.

 

W paśmie dla najmłodszych odbiorców odbędą się warsztaty poetyckie przygotowane przez Zuzannę Salę (19 i 20 marca) oraz inspirowane literaturą zajęcia zogniskowane wokół kwestii uchodźców, które poprowadzi Natalia Gebert (21 marca).

 

21 marca 2020 roku dowiemy się, kto z ośmiorga nominowanych otrzyma Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Tym samym, po 10 latach, zamknie się cykl wydawniczy, w którym Instytut Kultury Miejskiej wprowadzał do polskiego obiegu literackiego najnowszą europejską poezję twórców nominowanych do Nagrody. Na rynku dostępnych jest obecnie 46 tomów poetyckich z krajów Europy wydanych w dwóch językach: narodowym poety/poetki i przekładzie na język polski.

 

Tomy nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020.:

- „Gęsia skóra", Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), przekład: Miłosz Waligórski;

- „Czarne boisko", Balša Brković (Czarnogóra), przekład: Agnieszka Schreier;

- „Tobie wolno", Zwiad Ratiani (Gruzja), przekład: Magda Nowakowska;

- „O równowadze", Sinéad Morrissey (Irlandia), przekład: Magda Heydel;

- „Po trzęsieniu" Jean Portante (Luksemburg), przekład: Wawrzyniec Brzozowski;

- „Właśnie:" Agnė Žagrakalytė (Litwa), przekład: Agnieszka Rembiałkowska;

- „Wielkanoc", Inga Gaile (Łotwa), przekład: Agnieszka Smarzewska;

- „Czterdzieści dni", Antoine Cassar (Malta), przekład: Zuzanna Gawron.

 

Spotkania z nominowanymi oraz ich tłumaczami odbędą się podczas festiwalu EPW w cyklu „Scena wiersza" 20 marca o godz. 16.00 na Patio ASP oraz 21 marca o godz. 14.30 w Instytucie Kultury Miejskiej.

 

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności ma za zadanie wspierać i promować europejską poezję. W każdej edycji konkursu nominowani są poeci i autorzy z ośmiu europejskich państw. Nagroda w wysokości 100 000 zł wręczana jest wyróżnionemu przez Jury poecie oraz jego tłumaczowi, który otrzymuje 20 000 zł.

 

Jury Nagrody: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński.

 

Tomy EPW 2020 można nabyć w siedzibie IKM przy Długim Targu 39/40 oraz online, kontaktując się mailowo: Piotr.mielcarek@ikm.gda.pl. Dostępne są także u dystrybutorów w księgarniach internetowych. Autorem projektów graficznych okładek jest Wojciech Kwiecień-Janikowski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...