Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 08.04.2020 A A A
SZTUKA W CZASACH ZARAZY - CYKL FILMOWY W ARTE po polsku
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Koronawirus postawił świat na głowie, w tym także świat kultury. Czasy zarazy pokazują jednak, że życie bez sztuki jest trudne i dla artystów, i dla odbiorców. Sztuka przeniosła się do internetu, gdzie można obejrzeć premiery filmowe, spektakle teatralne, opery, posłuchać koncertów muzyki poważnej, a nawet wziąć udział w imprezach klubowych. Jak koronawirus już zmienił i zmieni w przyszłości świat sztuki? Odpowiedzi na to pytanie szukają twórcy filmów dokumentalnych z cyklu „Sztuka w czasach zarazy”, pokazywanych bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku www.arte.tv/pl/.


W wielu krajach na całym świecie zostały zamknięte kina, teatry, opery, odwołano koncerty i imprezy w klubach. Artyści zostali bez pracy, a odbiorcy bez możliwości konsumowania sztuki na żywo. Od momentu  wprowadzenia kwarantanny sztuka pokazywana online bije rekordy popularności, a wszyscy zadają sobie pytanie, w jakim zakresie koronawirus zmieni scenę kulturalną i kanały odbioru sztuki. Czy jesteśmy gotowi na sztukę bez wychodzenia z domu? Czy sztuka na żywo i sztuka online to to samo?

 

Twórcy filmów dokumentalnych pokazywanych w ARTE po polsku przyglądają się temu zjawisku i zapraszają na najlepsze imprezy klubowe i koncerty muzyki poważnej. Najlepsze berlińskie kluby połączyły się w ramach akcji „United We Stream”, której celem jest dostarczanie muzyki do domów codziennie na żywo i wspieranie artystów. W programie „Hope@Home” uznany skrzypek Daniel Hope zaprasza równie sławnych artystów muzyki poważnej do swojego domu na kameralny, zaimprowizowany koncert, a każdy z nich jest prawdziwą ucztą dla ucha. Z kolei autorzy filmu krótkometrażowego „Millenial whoop” pytają o przyszłość muzyki w XXI wieku i czego potrzebują jej odbiorcy?

 

PROGRAMY W CYKLU „SZTUKA W CZASACH ZARAZY”:

 

UNITED WE STREAM (Clubbing bez wychodzenia z domu), (Niemcy), 2019

W związku z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa, kluby w Berlinie zmuszone zostały do zamknięcia swoich drzwi. Celem inicjatywy „United We Stream” jest dostarczanie muzyki – w klubowej atmosferze - do mieszkań i domów oraz wspieranie berlińskich klubów i artystów. Codziennie od godz. 19:00 można oglądać transmisję na żywo z najlepszych berlińskich klubów: Watergate, Tresor, Kater Blau, Griessmuehle, Ipse, Sage Club, Salon zur Wilden Renate, Sisyphos, Anomaly, Zur Klappe i wielu innych. Gotowi na wieczór w największym wirtualnym klubie na świecie?

 

HOPE@HOME, Niemcy, 2020

Uznany skrzypek Daniel Hope zaprasza artystów do swojego domu na kameralny, zaimprowizowany koncert. Idealne antidotum na czas kryzysu.

 

MILLENIAL WHOOP, Francja, 2019

"Millenial whoop" to zjawisko muzyczne, które pojawiło się na początku XXI wieku. Na czym polega, czemu zawdzięcza sukces i co oznacza dla przyszłości muzyki?

 

Na platformie VOD ARTE po polsku oprócz tematów kulturalnych można obejrzeć bezpłatnie wiele filmów dokumentalnych, w tym traktujących o najbardziej palących obecnie kwestiach związanych ze zdrowiem, mechanizmami rozwoju i sposobami walki z epidemiami, a także obalających w obiektywny sposób wiele fałszywych informacji:

 

VIRAL: DZIENNIKI ZARAZY, Francja / Niemcy, 2020

Seria "Viral" to globalna akcja, w ramach której dziennikarze z całego świata relacjonują, jak wygląda ich życie podczas pandemii, od Kalifornii i Dakaru, po Mediolan, Tanger i New Dehli.

 

EPIDEMIE: NIEWIDZIALNE ZAGROŻENIE, Francja, 2014

Nowe choroby rozprzestrzeniają się z imponującą prędkością. Dżuma, hiszpanka, ospa... Historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które (w wielu przypadkach) zdziesiątkowały światową populację. Teraz kolej na mniej śmiercionośnego koronawirusa, który już doprowadził do psychozy na całym świecie. Dokąd prowadzą nas najnowsze badania? Czy naprawdę jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia?

 

WHO W SZPONACH LOBBYSTÓW, Niemcy, 2016

Niedofinansowana i silnie zależna od prywatnych darczyńców typu Bill Gates - czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal może wypełniać swoją misję ochrony zdrowia publicznego, czy też jest już w pełni kontrolowana przez lobbystów? Reportaż śledczy na temat konfliktu interesów utrudniających działanie organizacji.

 

ZATRZYMAĆ KORONAWIRUSA: WYŚCIG Z CZASEM, Niemcy, 2020

Od miesięcy koronawirus zasiał chaos w Chinach. Tamtejszy rząd stosuje ostre środki. Wielomilionowe miasta poddawane są kwarantannie. Podobny scenariusz rozgrywa się na całym świecie, w tym także w Europie, gdzie liczba infekcji rośnie lawinowo. Życie publiczne w wielu miejscach zamiera, a plany awaryjne mają chronić system opieki zdrowotnej. Europa rozpaczliwie poszukuje rozwiązań, by zatrzymać falę zakażeń. Rozpoczął się wyścig z czasem.

 

O ARTE po polsku

ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Od dwóch takich, co ukradli słońce…
Nazywają się “najbardziej pozytywnym duetem pod słońcem”. Połączyła ...
Legendarny zespół LOMBARD powraca z mocnym przekazem w premierowym utworze „Kamelony”
Utwór „Kameleony” to w pełni autorska piosenka Grzegorza Stróżniaka ...
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo ...
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata - przystanek Japonia”
Piotr Damasiewicz i Aleksandra Kryńska wystąpią w Japonii w ramach ...